7 pocitů prázdnoty, které mohou souviset s depresí

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 pocitů prázdnoty, které mohou souviset s depresí

Ať už je to všechno jen součást dospívání a snahy zjistit, kým jsme, všichni se ocitáme v situaci, kdy přemýšlíme, jak porozumět světu kolem nás. Pokud se právě teď potýkáte s hlubokými pocity prázdnoty, mohou přispívat k rozvoji deprese. Pojďme se podívat na 7 oblastí, kde se pocity prázdnoty často projevují.

Vaše vztahy vás nenaplňují

Stává se vám často, že trávíte čas s lidmi, které nemáte rádi? Vedete nezajímavé rozhovory, při kterých jen přikyvujete a předstíráte zájem? Nebo se scházíte s lidmi, ke kterým ani nechováte žádné skutečné city, jen proto, že jste je nechtěli odmítnout? O naší životní spokojenosti a pocitu pohody rozhoduje významně kvalita našich vztahů – tedy míra citové intimity, podpory, aktivního naslouchání – nikoliv jejich kvantita.

Bojujete s přílišnou závislostí

Dalším varovným znamením, že ve svém životě možná pociťujete hlubokou prázdnotu, je, pokud se často přistihnete, že jste příliš závislí, potřební a lpíte na lidech kolem sebe. Možná skáčete z jednoho vztahu do druhého, protože hluboko uvnitř cítíte, že vám v životě něco chybí, a myslíte si, že tuto prázdnotu za vás mohou zaplnit jiní lidé. Bojíte se být sami, protože nevíte, kdo jste, když nejste definováni svými vztahy. Ostatní lidé vám dávají pocit identity a vlastní hodnoty a bez nich si nemůžete pomoci, ale cítíte se ztracení a prázdní.

Jste věčně znuděni svým životem

„Nudou se zblázním! Nevím, co bych chtěl v životě dělat!“ Zjišťujete, že se takto cítíte nebo na něco takového často myslíte? Je většina vašich dnů nezajímavá a nezáživná? Máte pocit, že jen plýtváte svým životem a veškerým svým potenciálem a nejste schopni najít nic, co by vám přinášelo radost nebo smysl? Když lidé pociťují ve svém životě hlubokou prázdnotu, může to vypadat jako nuda, a tento pocit pramení z nedostatku angažovanosti, výzev, změn a příležitostí k seberozvoji.

Často se cítíte citově otupělí

Ačkoli lidé ve vašem okolí často poznamenávají, že v poslední době vypadáte dost smutně nebo sklesle, pravdou je, že většinu dní máte problém vůbec něco cítit. Tam, kde dříve byla radost, smutek, vzrušení, zájem a zábava, je nyní apatie a citová odtažitost. Tomu se říká citová odtažitost. A přestože ji v určitých obdobích života, například po smrti milované osoby, zažívá mnoho lidí, většinou jen přichází a odchází. Pokud se vás tedy tento pocit – nebo jeho absence – drží již delší dobu, je to s největší pravděpodobností známka toho, že si začínáte uvědomovat hlubokou prázdnotu, kterou ve svém životě pociťujete.

Cítíte se osamělí a izolovaní od ostatních lidí

Tíživý pocit životní prázdnoty, nesmyslnosti nebo neúplnosti nás může odradit od lidí kolem nás, dokonce i od těch, které máme nejraději. Možná se cítíte odloučeni od všech kolem sebe a bojujete s hlubokým pocitem osamělosti, který vám brání v citovém spojení s ostatními. To se ještě více projeví, jakmile se začnete vyhýbat lidem, rušit plány a schovávat se, abyste byli dlouho sami.

Ztratili jste kontakt sami se sebou

Touha po něčem víc, ale nevíte po čem, je jedním z nejjasnějších a nejzřetelnějších znamení, že jste ztratili kontakt sami se sebou a nyní žijete mimo soulad se svým cílem. Už nevíte, kdo jste nebo co chcete, a jste si bolestně nejistí, kam se váš život ubírá. A dokud se znovu nespojíte se svým vnitřním já a znovu neobjevíte svůj životní cíl, má tendenci dostavit se hluboký pocit prázdnoty.

Máte, co chcete, a přesto nejste šťastní.

Na papíře se může zdát, že máte za co být vděční, ale hluboko uvnitř víte, že vám stále něco chybí. A pokud zjistíte, že máte, co chcete, a přesto nejste šťastní, pak to ve vás s největší pravděpodobností zanechá pocit sklíčenosti, zmatku, nejistoty a prázdnoty. Může to být proto, že všechny ty „úžasné věci“ nejsou ve skutečnosti věci, které jste chtěli pro sebe, ale spíše to, o čem se všichni ostatní rozhodli, že chcete vy. A objevit, jaké jsou vaše základní hodnoty a osobní životní poslání, vám může pomoci vrátit se na správnou cestu.