Pozor, přichází deprese

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Pozor, přichází deprese

Cítit se jednou za čas smutný nebo skleslý je normální součástí náročných životních zkušeností. Může k němu dojít z mnoha důvodů, jako je ztráta milované osoby, ztráta zaměstnání nebo rozchod s partnerem. Není to něco, co by nás těšilo, ale stává se to a nakonec se s tím časem smíříme.

Deprese, je jiná. Pocity, které depresi provázejí, jsou tak intenzivní a zdrcující, že člověk, který jí trpí, jen těžko hledá pomoc.

Pro depresi neexistuje žádný vzorec a její příčiny a stavy se liší, ale mnoho lidí pociťuje podobné příznaky. Není snadné ji rozpoznat u sebe nebo u blízké osoby, proto zde uvádíme několik vodítek, která určují, zda někdo může potřebovat s depresí pomoc.

Změna spánkového režimu

Spánkové vzorce a návyky jsou ovlivněny depresí kvůli chemické nerovnováze v mozku. Fyzické a psychické vyčerpání ovlivňuje spánek s vámi, možná prospíte celý den nebo například spíte místo toho, abyste dělali každodenní činnosti.

Může se také projevit záchvaty nespavosti. Člověk může v noci často ležet vzhůru, protože zvýšená hladina úzkosti vede k většímu trápení z nedostatku spánku.

Potíže s myšlením a soustředěním

Když se potýkáte s depresí, váš mozek je zamlžený a můžete mít problémy se zapamatováním věcí v krátkodobé paměti. Máte potíže s přijímáním jednoduchých rozhodnutí a hodně se ptáte sami sebe.

Další věcí, se kterou můžete bojovat, je posedlost drobnými chybami a obviňování se z věcí, které jsou mimo vaši kontrolu. Také plnění každodenních úkolů může být zmatené a těžko splnitelné a zůstává nedokončené nebo napůl hotové.

Ztráta zájmu o život

Pokud si všimnete, že vy nebo někdo z vašich známých ztrácí zájem o své koníčky, školní práci, společenské aktivity nebo život obecně, může trpět depresí a možná se začal izolovat od přátel, rodiny a dalších lidí, kterým na něm záleží.

Pro někoho, kdo se potýká s depresí, se vytratila radost ze všech věcí, které má rád, a je pro něj obtížné navázat kontakt s blízkými lidmi a s věcmi, které ho baví, a má tendenci se všem těmto věcem vyhýbat, protože nedokáže sebrat energii.

Změna chuti k jídlu

Při depresi se mění chuť k jídlu, která je buď zvýšená, nebo snížená, v závislosti na její závažnosti. Spánek nám pomáhá regulovat hormony hladu a zabraňuje tomu, abychom se buď přejídali, nebo naopak hladověli. Když je narušen, projeví se to na naší chuti k jídlu.

Člověk v depresi může přestat jíst, protože se již nezajímá o svou fyzickou pohodu. Zanedbávány jsou také běžné hygienické návyky, jako je sprchování nebo čištění zubů.

Dlouhodobě se cítíte na dně

Osoby trpící depresí uváděly pocity smutku, prázdnoty a beznaděje. I když se jedná o normální lidské emoce, uváděli dlouhodobé pocity, které trvaly déle než 2 týdny. Pokud se tyto příznaky objevují častěji a po delší dobu, může to být známkou deprese, kterou je třeba řešit.

Mohou se u nich také vyskytovat emoční výbuchy a výkyvy nálad. Pocit podrážděnosti a frustrace z maličkostí, úzkost a neklid a netrpělivost také doprovázejí tyto pocity a změny chování.

Prožívání fyzických příznaků

Jedním z neobvyklých účinků deprese je pociťování fyzické bolesti. Můžeme pociťovat nepříjemné pocity a snažit se je vysvětlit přílišným stresem, špatným spánkem a nezdravými stravovacími návyky.

V důsledku propojení mysli a těla se deprese často projeví úpornými bolestmi zad, zažívacími problémy, bolestmi hlavy, průjmy a dalšími nevysvětlitelnými bolestmi.

Negativní myšlenky a mluvení o sebevraždě

Nešťastným faktem deprese je, že někteří nemocní tento boj nevyhrají. Začne se u nich objevovat temná stránka, která se zabývá smrtí a dalšími temnými tématy. Pokud často přemýšlíte o sebevraždě nebo o tom, jak by bylo světu bez vás lépe, je to známka deprese, kterou je třeba okamžitě řešit.

Člověk, který je rozhodnutý spáchat sebevraždu, se s větší pravděpodobností zapojí do nevypočitatelných rizik, jako je rizikové sexuální chování, hazardní hry, užívání návykových látek a nadměrné utrácení, a bude je podstupovat.

Závěr

Pokud začnete tyto příznaky ve svém každodenním životě pozorovat častěji, vyhledejte co nejdříve léčbu, pokud je pro vás dostupná. V léčbě vám může pomoci kombinace léků i psychoterapie. Nebojte se také obrátit na důvěryhodné blízké. Deprese opravňuje k obavám o vás anebo o někoho, koho máte rádi. To, že máte depresi, není nic, co byste měli ignorovat nebo se kvůli tomu cítit provinile. Nejste v pořádku a to je v pořádku, ale nemusíte v tomto nezdravém stavu zůstávat.