13 způsobů jak zničit vztah

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

13 způsobů jak zničit vztah

Každý, kdo byl nebo je ve vztahu, se musel vypořádat se zvyky svého partnera. I když ne všechny zvyky jsou špatné nebo otravné, některé se vám prostě dostanou pod kůži. A pak jsou tu takové, které mohou váš vztah pomalu zničit.

Pokud je zvyk neuctivý, zraňující nebo vás oba žene do velmi obtížných situací, je čas vyhledat pomoc a přehodnotit váš vztah, včetně vlastní role v konfliktu.

Musíme přiznat, že někdy je těžké tyto destruktivní návyky rozpoznat, a proto se pojďme podívat na 13 způsobů, jak zničit vztah.

Ignorujete to, co vás trápí

Je normální ignorovat to, co nás trápí, zejména pokud jde o něco, čím se nechceme zabývat. Myslíme si nebo si chceme myslet, že když to budeme ignorovat, problém sám od sebe zmizí. Někdy tomu tak ale není.

Někdy místo toho, aby problém zmizel, se rozroste a začnou v něm hnít pocity, jako je nelibost a hněv. Které nakonec vyústí v mnoho dalších problémů a hádek mezi vámi a vaším partnerem. Problémy, jako je nemluvení s vaším problémem, jeho ignorování, skrývání věcí před ním, lhaní, odtažitost, podrážděnost, vztek a rozčilování se kvůli maličkostem.

Ignorování toho, co vás trápí, se také podepisuje na vašem zdraví, a pokud se táhne příliš dlouho, může vést k fyzickým a psychickým onemocněním souvisejícím se stresem. Některá z těchto onemocnění se mohou projevovat jako žaludeční potíže, bolesti hlavy, bušení srdce, úzkost, deprese a další.

Pokud vás ve vztahu něco trápí, neignorujte to. Pokud tak učiníte, způsobíte si více problémů, než byste mohli zvládnout. Nejlepší je ujasnit si své pocity a myšlenky, pak si s partnerem sednout a v klidu si o tom promluvit.

Používání slova „já“ v tomto rozhovoru, naprostá upřímnost a zranitelnost pomůže partnerovi navázat s vámi kontakt a lépe pochopit vaše pocity. Ocení vaši zranitelnost a upřímnost, což ho podnítí k tomu, aby s vámi více soucítil.

Nekomunikujete správně nebo vůbec

Dostali jste se někdy do nepříjemné situace kvůli špatné komunikaci? Nejste v tom sami. Mnozí z nás už někdy zažili špatnou komunikaci nebo prostý nedostatek komunikace ve vztahu, což vedlo k trapnosti, zmatku nebo dokonce k hněvu.

Nesprávná komunikace může být nešťastnou náhodou, ale může být také interpretována jako nedostatek zájmu, protože jeden z vás nebo oba neposloucháte. Komunikace je základní hodnotou, která pomáhá oběma stranám sblížit se a být intimnější. Nejen to, ale pomáhá vytvořit základ pro zdravé řešení problémů nebo hádek. Špatná komunikace ve vztahu může vás a vaši drahou polovičku rozdělit.

I když to zní extrémně,nedostatek komunikace může vyvolat konflikt, který může váš vztah nenapravitelně poškodit. Při nedostatečné komunikaci vystavujete svůj vztah riziku, že se v něm začnou rodit pochybnosti a nejistota.

Kromě toho, že vás a vašeho partnera rozděluje, může špatná komunikace vytvářet potenciálně nebezpečné situace. Jako když jste si mysleli, že jste se s partnerem dohodli, že má vyzvednout vaše dítě po škole, ale o tři hodiny později vám zavolají ze školy.

Uvědomíte si, že ani vy, ani váš partner jste pro dítě nejeli, protože jste si oba mysleli, že pro něj pojede ten druhý.

Komunikace je těžká, ale pro bezproblémové fungování vztahů je nezbytná. I když máte problémy, snažte se vynaložit úsilí a pomalu se naučíte komunikovat efektivněji.

Přílišné zpohodlnění

Cítíte se najednou ve svém vztahu znuděně, jako by vás už nic nevzrušovalo? Možná jste se ve společnosti svého partnera příliš zpohodlněli.

Může to být známka toho, že se již nezajímáte o zájmy svého partnera nebo že ho berete jako samozřejmost. Brát někoho jako samozřejmost je jednou z hlavních věcí, které mohou vztah zničit, protože se pomalu mění v nedocenění a očekávání, které v partnerovi zanechává pocit nechtěnosti a vyčerpání.

Vášeň se rozptýlí a zanechá ve vašem každodenním životě monotónnost, která stagnuje váš růst a váš vztah.

Jedním z důvodů, proč být ve vztahu, i když to není hlavní důvod, je, abyste oba rostli jako jednotlivci i jako pár. Pokud je tento růst zastaven nebo je mu jakkoli bráněno, povede to nakonec k ukončení vztahu. Protože vztah se nyní stal vězením namísto úrodného pole, kde můžete objevovat a stávat se lepší verzí sebe sama.

Vyhýbání se konfrontaci

Podobně jako ignorování toho, co vám vadí, může vyhýbání se konfrontaci ve věcech, které je třeba řešit, způsobit nesčetné množství dalších problémů. Vyhýbání se konfrontaci pramení ze strachu, že druhé naštvete, a ze strachu, že nevíte, zda na vaše hranice nebo hněv nebudou reagovat negativně.

Vyhýbáním se konfliktům ohrožujete své pocity a skutečnou komunikaci s partnerem. Vyhýbání se konfrontaci ve vás může zanechat frustraci, osamělost a depresi, což může mít z dlouhodobého hlediska dopad na vaše zdraví a zkrátit délku vašeho života. Brání vám to sblížit se s partnerem.

Pasivní agresivita

Pasivní agresivita je nepřímé vyjádření negativních pocitů někým, kdo se nedokáže vyjádřit přímo, často proto, že se bojí emocí a vyjádření.

Jelikož je toto chování nenápadné, může být obtížné poznat, kdy jsou ve vašem vztahu vážné problémy. Když se o své obavy otevřeně nepodělíte, nemůžete najít řešení“.

Tato lidem vyhovující technika má tendenci zatlačit hněv pod povrch v naději, že zmizí, ale stále ho mohou pociťovat obě strany. To brání tomu, aby se o něm otevřeně diskutovalo a řešilo, a vytváří to ve vašem vztahu velké napětí. Což ztěžuje sblížení s partnerem.

Přílišná kritičnost

Máte pocit, že vám někdo často vyčítá nebo vám říká, že si ve vztahu nevedete dost dobře? Začínáte si připadat bezcenní? To se často stává, když jeden z partnerů náhle zaměří veškerou svou pozornost na negativní aspekty druhého partnera. Kritizuje, posuzuje a hnidopišsky se na něj dívá, dokud nesníží sebevědomí a dokonce i sebehodnotu druhého partnera.

Při přehnané kritice totiž útočíte na povahu druhého člověka namísto konkrétních návyků nebo věcí, které dělá.

Kritika ve vztahu chováním, které může být pro pár toxické. Postupem času eroduje pozitivní pocity a vede k dalšímu problematickému chování, které může vztah zničit.

Přílišná kritičnost je často produktem dětství, zejména pokud měl člověk přísné nebo velmi kritické rodiče. Člověk, který se s touto částí svého života a traumatem, které mu způsobila, nevyrovnal, bude často dělat totéž svému partnerovi, protože to zná, a jako formu projekce.

I když se neustálá kritika ve vztahu může snadno objevit, je podle psychologických studií její trvání také hlavním prediktorem rozvodu.

Překračování hranic

Když se ve vztahu příliš zpohodlníme, jednou z věcí, které se stanou, je, že máme tendenci překračovat partnerovy hranice.

Cítíme se tak pohodlně, že si myslíme, že nám partner automaticky odpustí nebo že mu nebude vadit, když uděláme něco, co mu není příjemné, protože nás miluje. To by přece lidé, kteří nás milují, měli udělat, odpustit nám.

Problém je v tom, že když překročíte hranice, ztrácíte důvěru a respekt, až přijde čas, kdy se situace stane příliš poškozenou na to, aby se dala napravit nebo odpustit. To nevyhnutelně vede k ukončení vztahu kvůli zažívané neúctě.

Neberete svého partnera vážně

Představte si, že trpíte úzkostí. Pokaždé, když máte udělat něco, co vaši úzkost vyvolává, jako je například návštěva rodičů, dostanete bolesti žaludku a musíte běžet na záchod. Pak je vám několik hodin nebo dní špatně.

Stává se to pokaždé a váš partner pokaždé jen obrátí oči v sloup. Řekne vám, že přeháníte, a obviní vás, že to děláte vždy v tu nejnevhodnější dobu. Když se mu pokusíte svůj stav vysvětlit, buď vám řekne, abyste se přes to přenesli, nebo vás zcela ignoruje a místo toho se rozhodne vás osobně napadnout.

Ať už se jedná o něco malého, nebo o něco velkého, jako je duševní onemocnění, pokud vás partner nebere vážně, může to znamenat, že si vás neváží. Takové negativní zacházení nejenže ve vás vyvolává špatný pocit a snižuje vás, ale také rozpouští intimitu mezi vámi.

Nemůžete sdílet své starosti, myšlenky nebo přesvědčení s člověkem, který by vás mohl kritizovat, ignorovat nebo nebrat vážně. Důvěra je pryč. Důvěra a respekt jsou kromě lásky dva nejdůležitější pilíře vztahu. Které udržují zmíněný vztah v chodu. Bez nich vztah nevydrží.

Nerealistická očekávání

Už jste někdy přemýšleli o tom, že byste s někým byli, jen abyste zjistili, že není takový, jak jste očekávali? Možná jste měli nerealistická očekávání nebo jste si představovali, jací jsou, aniž byste je ve skutečnosti dobře znali.

Zatímco v knihách a filmech jsou fantazie skvělé, v reálném životě to nemusí fungovat. I když mít očekávání není vůbec špatná věc, když tato očekávání neodpovídají očekáváním vašeho partnera nebo tomu, co může v lidských silách udělat nebo čeho je schopen, pak se tato očekávání stávají nerealistickými.

A mohou způsobit problémy, jako je zbytečný tlak, kritika, hádky atd. Nerealistická očekávání jsou většinou způsobena špatnou komunikací nebo zbožštěním druhé osoby.

Když vyjde najevo, že váš partner neodpovídá vaší představě o něm, začínají problémy. Proto je velmi důležité komunikovat, naslouchat a nepředpokládat o druhých věci, aniž byste si je předem potvrdili.

Držíte si od partnera distanc

Má váš partner problém mluvit o sobě nebo se zdá, že s vámi nechce prolínat své životy? Možná si vás drží v odstupu.

Intimita, která hraje důležitou roli ve všech vztazích, obvykle začíná pomalu, ale nakonec dospěje do bodu, kdy všechny zúčastněné strany sdílejí věci, jako je byt, domácí zvíře, dovolená, výlety atd. Pokud má váš partner tendenci se některým z těchto věcí vyhýbat nebo dokonce o sobě příliš nemluvit, je to varovný signál.

Neznamená to, že je to špatný člověk, ale rozhodně to ukazuje na to, že není na vztah připraven. Tento zvyk ve vás může vyvolat pocit nejistoty a otázku, proč si vás drží na distanc. Co jste udělali nebo řekli? Můžete udělat něco, co by jim pomohlo se otevřít? Existuje způsob, jak to můžete zlepšit?

Pokud se vydáte touto cestou, pak se nakonec může stát, že se budete snažit lidem vyhovět a můžete se stát kořistí manipulace nebo partnera odradit.

Ne každý to dělá a raději se rozhodne zůstat sám sebou. Bez ohledu na to je dobré, abyste si s partnerem sedli a upřímně si promluvili, abyste se dostali ke zdroji problému.

Závislost

Závislost je těžká pro každého. Vzhledem k tomu, že postižený člověk má na mysli pouze jedinou myšlenku, získání a konzumaci drog nebo alkoholu, může být spojení s touto osobou a udržení vztahu téměř nemožné.

Podle psychologických studií vede tento jednostranně zaměřený stav mysli k tajnůstkářství, problémům s důvěrou, hněvu, zneužívání, spoluzávislosti a dalším problémům, které mohou vztah zničit. Ve vztahu se závislým člověkem se může stát, že se partner nakonec začne vymlouvat na svou drahou polovičku, snaží se ji krýt, trpí zneužíváním a upadá do špatného duševního stavu.

Pokud obě strany, zejména ta, která je postižena závislostí, nevyhledají pomoc, vztah s největší pravděpodobností skončí. Bohužel tyto typy vztahů nekončí v dobrém a mnohokrát jeden nebo oba lidé přijdou k úhoně.

Pokud máte závislého partnera nebo jste sami závislí, existuje naděje. Obraťte se na psychologa anebo odborníka zabývajícího se léčbou závislostí.

Nehádáte se férově

Bojujete ve svém vztahu férově? Mnoho lidí tak nečiní, což je důvod, proč mnoho vztahů nakonec ztroskotá.

Pokud na svého partnera osobně útočíte, používáte slova jako zbraň, přepadáváte ho, když to nečeká, hádáte se kvůli tématům, která nesouvisejí s problémem, zatahujete do svých hádek další lidi nebo proti němu používáte minulost, nebojujete férově.

Místo toho se snažíte získat převahu tím, že partnera nátlakem a manipulací emocionálně a psychicky srazíte na kolena.

Hádky a spory jsou nevyhnutelné, ale existují férové způsoby, jak vést obtížné rozhovory s respektem a zachováním soukromí. Pokud se tedy ocitnete v nespravedlivé hádce, pokuste se uklidnit a zachovat v hádce respekt.

Vyhledejte psychologa a v rámci terapie hledejte způsob, jak udržet hádky férové a uctivé.

Nežádáte o pomoc a přetěžujete se

Požádali jste někdy partnera o pomoc s nějakou prací, ale nakonec jste to udělali sami, protože se vám zdálo, že to trvá příliš dlouho? A naopak, zanedbali jste požádat o pomoc a nakonec jste se přepracovali?

Tyto návyky mohou vašeho partnera odradit. Když partnera o něco požádáte, ale místo toho to uděláte sami, říkáte mu tím, že mu nedůvěřujete a že nemáte trpělivost. Nebo že ho nepotřebujete, což ho nutí přehodnotit svou roli ve vztahu.

Pokud se nakonec přetěžujete a nedelegujete, váš partner se může cítit odstrčený. Nejen to, ale také se připravujete o možnost sblížení vás obou a o možnost ocenit partnera za práci, kterou pro vás dělá.

Nedostatek těchto drobných projevů intimity a služby druhému mezi vás vrazí klín, protože se váš partner nebude cítit potřebný nebo užitečný. A pokud se necítí potřebný nebo užitečný, nemá důvod ve vztahu zůstávat.

Kategorie: Vztahy