7 příznaků počínající deprese

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 příznaků počínající deprese

Život má své vzestupy a pády – což se dá očekávat – ale někdy mohou tyto momenty poklesu přerůst v něco vážnějšího. Duševní zdraví je komplikované a mnoho faktorů ve vašem životě může přispět k tomu, že se u vás objeví nějaký stav. Deprese je nejčastěji diagnostikovanou poruchou duševního zdraví a její nástup může přijít poměrně nečekaně a nenápadně. A lépši, než hledat jak ven z deprese je ji v čas odhalit. Abychom lépe porozuměli příznakům, že vám začíná být těžko, budeme se v tomto článku věnovat 7 příznakům počínající deprese. Pokud se v nich poznáte, neváhejte vyhledat psychoterapeuta, který vám může pomoci včas problém řešit.

Ztrácíte zájem o činnosti, které vás dříve bavily

Jedním z největších příznaků deprese je nedostatek zájmu o činnosti. Všimli jste si na sobě, že je pro vás těžší dělat věci, které jste dříve milovali? I když máte čas věnovat se svým oblíbeným koníčkům, nejste prostě schopni se jim znovu věnovat? Mít depresi vám ztěžuje mít z čehokoli potěšení. Dokonce i věci, které vás kdysi bavily, vám nyní připadají jako povinnost. Při depresi se snadno stane, že koníčky a společenský život jdou stranou.

Cítíte se beznadějně a bezútěšně

Je pro vás těžší vidět v čemkoli smysl? Zdá se vám, že život jde z kopce? Deprese může ztěžovat vidění světlejších stránek věcí, takže vše je ponuré a temné. Může se vám také zdát, že se stále cítíte na dně. Možná se cítíte provinile kvůli své minulosti nebo kvůli jiným věcem, které nemůžete změnit. Deprese může tyto negativní pocity vynést na povrch do té míry, že vám brání v normálním životě.

Jste více unavení a mění se váš spánkový režim

Je pro vás stále těžší ráno vstát z postele? Jste během dne pomalejší a letargičtější než dříve? Deprese vás může vyčerpat, protože je vyčerpávající. Když se cítíte neustále na dně a musíte neustále bojovat se svými myšlenkami, může být obtížné fungovat stejným tempem, jakým jste vždy pracovali. Může se vám stát, že budete mít v noci problém usnout, nebo naopak usnete mnohem později, než jste doufali. Nutnost vypořádat se s negativními myšlenkami a navíc méně než žádoucí spánkový režim vám může rychle ubrat energii, a to i v případě, že zaspíte.

Hůře se soustředíte a hůře se vám pracuje

Když se potýkáte s depresí, může být pro vás těžší soustředit se na daný úkol. Může být téměř nemožné udržet hygienické návyky. Může pro vás být také velmi obtížné soustředit se na práci nebo školu a odkládat věci. Kromě toho můžete zjistit, že vám vypověděla službu paměť a že začínáte více zapomínat. Když vám začne jít do tuhého, může se stát, že se nebudete moci soustředit na nic jiného.

Trápí vás fyzické bolesti

Ačkoli je deprese obvykle považována pouze za psychický problém, může se projevovat i fyzicky. Zjistili jste, že kromě psychických příznaků máte i nevysvětlitelné bolesti? Deprese může způsobovat nejrůznější svalové bolesti, bolesti hlavy a žaludeční potíže, které jako by přicházely odnikud. Je však důležité vědět, že byste měli svému lékaři vedle duševního zdraví poznamenat i tyto věci, aby vyloučil další možnosti.

Lidé vám jdou neustále na nervy

Zjistili jste, že jste na ostré nože téměř s každým? Věci, které by vás za normálních okolností jen lehce rozčilovaly, jsou pro vás nyní nesnesitelné? Deprese může vyčerpat vaši trpělivost a způsobit, že se vaše emoce rozbouří. Možná zjistíte, že se více uzavíráte před lidmi a děláte vše pro to, abyste se od ostatních co nejvíce vzdálili. To může zatížit vztahy a více vás izolovat od okolního světa.

Emoce se těžko ovládají

Při depresi se můžete snadno dostat do temné spirály. Může se stát, že vás emoce ovládnou, ať už jde o výbuch vzteku nebo o slzy při drobné nepříjemnosti. Vaše nálady mohou být někdy všelijaké a ztěžují vám fungování. Je možné, že se v těchto obdobích uchýlíte k sebepoškozování nebo jinému sebedestruktivnímu chování, jako je riskování a užívání drog/alkoholu, což vaše problémy ještě více vystupňuje.

I když život má své vzestupy a pády, je důležité rozpoznat, kdy se tyto chvíle poklesu stávají větším problémem. Zvláště důležité je tyto pocity rozpoznat a vyhledat dobrého odborníka, pokud vám brání v normálním životě nebo vás nutí přemýšlet o smrti. Existuje možnost psychoterapie vedoucí ke zlepšení kvality vašeho života.