Jak poznat dospělý vztah?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak poznat dospělý vztah?

Láska je složitá. Můžete být v tom nejlaskavějším vztahu, ale cítit se osaměle. Proto používat k definici lásky dobré a špatné není správné. Tato slova jsou příliš úzká.

Možná by lepší slova byla dospělá a dětská, nebo také zralá a nezralá. Zralý vztah vypadá jako setkání dvou duší. Oběma se náhodou zkříží cesty, míří stejným směrem a uvidí se. Ani jeden z vás se nemusí měnit, skrývat nebo předstírat. Oba kráčíte společně bok po boku.

Nestavíte jeden druhého na piedestal

V počátečních fázích mají mnozí sklon k romantizování svých partnerů. Můžete si myslet, že jsou úžasní. Vlastnosti, které vás nejvíce přitahují, jsou fyzické nebo souvisejí s jejich osobností. Protože je vidíte růžovými skly, je snadné uvěřit, že váš partner je dokonalý. Jsou tak dokonalí, že zapomínáte, že jsou lidé. To však znamená, že jste ještě nepoznali, jací jsou.

Romantizování partnera je nezbytným předpokladem zamilovanosti. K vybudování zralého vztahu to však nepomáhá. Když jste ve zralém vztahu, oba jste si zamilovali lidskost toho druhého.

Vzájemně se vyvažujete

Tím, že jste si uvědomili lidskost toho druhého, jste se naučili vnímat a mluvit jako rovný s rovným. Nikdo není tahoun vztahu. Oba jste spoluhráči v týmu zvaném „my“. Oba usilujete o stejný cíl.

Vzájemně se podporujete. Někdy však vzájemná podpora znamená i to, že se navzájem okřiknete. To nyní neznamená, že můžete svého partnera podkopávat nebo šikanovat. Nabízíte konstruktivní kritiku a doufáte, že jste komunikovali jasně – téměř jako upozornění na něco, co možná nefunguje.

Nezapomeňte, že jste týmoví kolegové. Nabídka kritiky také neznamená nedostatek podpory. Můžete být oporou a zároveň nabízet kritiku – pokud je kritika konstruktivní.

Vzájemně se respektujete

Mnozí z nás mají mylnou představu, že dobrý vztah znamená být neustále jeden vedle druhého. Když ne fyzicky, tak prostřednictvím zpráv, sociálních médií nebo telefonických rozhovorů.

I když je to v prvních počátečních fázích vztahu normální, lidé ve zralém vztahu chápou, že nemusíte být neustále jeden druhému nablízku. Oba se navzájem respektujete. Tento respekt se promítá i do osobního prostoru a času toho druhého.

Naučte se hospodařit se svým časem. Máte právo mít osobní čas nebo se věnovat svým snům a ambicím, ale také musíte investovat čas do vztahu, aby váš partner neměl pocit, že všechno nese sám.
Stejné je to i s osobním prostorem. Není nic špatného na tom, když se k sobě chováte láskyplně. Pokud je to váš jazyk lásky, jděte do toho. Ve zralém vztahu však chápete a respektujete přání svého partnera. Pokud potřebuje prostor, nebudete to brát jako urážku.

Jste sami sebou

Ve zralém vztahu nemusíte oba předstírat, že jste lidmi, kterými nejste. V tomto okamžiku se oba navzájem přijímáte a nebudete se snažit jeden druhého změnit. Nepotřebujete například přidávat povinné emotikony s polibkem a srdíčky na konec zprávy, abyste partnera ujistili o své lásce k němu. V tuto chvíli si již oba důvěřujete a znáte se natolik, že další ozdoby nejsou nutné.

To je na vztahu to nejlepší. Není to sexy ani zábavné, ale je to osvobozující, protože jste oba polevili v ostražitosti a ukázali si navzájem svou odvahu a zůstali jste spolu. Už se nemusíte příliš snažit, protože už vás milují takové, jací jste.

Být ve vztahu vám nebude připadat těžké

Když odskočíme od předchozího bodu, vztah vám nebude připadat těžký. Hlavně proto, že nebudete mít potřebu nic předstírat. Ale zralý vztah vám nebude připadat těžký, protože se budete chtít snažit a trávit čas.

Mnoho z nás se domnívá, že být ve vztahu je obtížné. Svým způsobem je, ale ne tak, jak si všichni myslíme.

Filmy a média nás přesvědčují, že udržet si zájem partnera je to, co činí vztah obtížným. I když je to oprávněná obava, domnívám se, že vztah je obtížný proto, že se lidé mění. Klíčem k překonání změn je však vzájemná komunikace.

Změna však není to, co dělá vztah obtížným. Je to odpor k ní a přání, aby věci zůstaly stejné, nebo myšlenka, že musí zůstat stejné. Tehdy se vztah potýká s obtížemi, protože jste oba přestali komunikovat a důvěřovat si.
Udržování vztahu je práce, ale měla by to být práce, kterou chcete dělat. Jste přece zamilovaní, proboha. To je to, co láska znamená – dělat věci, protože chcete, a ne proto, že máte pocit, že musíte. Když někoho milujete, práce na udržení vztahu vám nebude připadat jako práce.

Vaše hádky jsou k tématu a produktivní

Dalším znakem zralé lásky je to, jak se dokážete pohádat. Ve zralém vztahu neotvíráte stará zranění. Nekřičíte na sebe a netlačíte na pilu. Vaše hádky mohou vyznít dospěleji než většina politických debat, protože se oba navzájem respektujete. Proto oba nasloucháte pohledu toho druhého a chápete jeho styl a potřeby.

Pokud například víte, že se váš partner během hádky uzavírá do sebe, přizpůsobíte svůj styl komunikace tak, aby se hádka nezměnila ve slovní přestřelku. Pro ty, kteří jsou ve zralém vztahu, je hádka produktivní výměnou odlišných názorů.

Mluvíte o všem

Efektivní komunikace s partnerem je tou nejlepší součástí zralého vztahu – mluvení. Když jste ve zralém vztahu, mluvíte s partnerem o všem. Mluvíte spolu o všem, od aktuálních událostí až třeba po malichernosti. Proč? Protože ve zralém vztahu se cítíte přijati, pochopeni a milováni. Víte, že nic z toho, co říkáte, vašemu partnerovi nezní hloupě, hloupě nebo nudně, protože si s vámi chce povídat. Je to tak úžasné! Nemusíte se skrývat ani se tvářit jako něco víc, než čím jste.

Mnozí z nás mají zkušenosti s nezralou láskou. Bez ohledu na to, jestli to byla dobrá nebo špatná zkušenost, si myslím, že na tom nezáleží. Nezralé vztahy netrvají příliš dlouho a zanechávají neurčitý pach nenaplnění. I když se nerozlišuje, zda láska, kterou jste ve vztahu zažili, je dobrá, nebo ne, můžete poznat, zda je nezralá, nebo ne.