Může to být deprese?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Může to být deprese?

Být nešťastný není to samé jako být v depresiDeprese je termín, který je v běžné řeči používán, pokud se cítíme blbě kvůli náročné práci anebo po rozchodu. Deprese definovaná psychologií je ale odlišná. Pojďme se podívat na několik znaků, podle kterých můžete depresi poznat a odlišit ji od smutku a dalších nepříjemných emocí. Zjištění, zda je Vaše vytrvalé temné myšlenky jsou depresí může být prvním krokem k nalezení pomoci.

Nepříjemné vyhlídky

Hlavním znakem deprese je špatná nálada a negativní postoj vůči životním perspektivám. Cítíte se blbě a myslíte na to, že v budoucnu bude jenom hůř? Může to být deprese. Další pocity mohou být spojeny s vlastní méně necenností, nenávistí vůči sobě a nepřiměřené viny. Častou reakcí na negativní vzpomínky je, že si věci vyčítáte a říkáte si, že je to Vaše vina. Směrem do budoucnost si pak pokládáte otázku, proč vůbec něco dělat?

Ztráta zájmů a koníčků

Deprese ubírá radost a potěšení z částí života, které jste dříve milovali a které Vás naplňovaly radostí. Ztráta zájmu a utlumení volnočasových aktivit, na které jste se dříve těšili, ať už je to sport, koníček anebo chození ven s přáteli je dalším z jasných příznaků deprese. Deprese se může projevovat i u jiných zájmu, bývá často spojena s poklesem libida a zájmu o sexuální aktivity.

Zvýšená únava a problémy se spánkem

Faktorem, který přispívá k poklesu aktivit a ztrátě zájmu o koníčky je nekončící pocit únavy. Občas se cítíme unavení, ale pokud je tato míra vysoká, a únava ani časem neustupuje, je něco špatněDeprese může vést k nadměrnému spánku i problémům s usnutím, častá je rovněž změna spánkových cyklů, kdy člověk s depresí dlouho ponocuje, protože nemůže usnout, ale vstává pozdě bez pocitu odpočatí.

Úzkost a úzkostné stavy

Úzkost bývá samostatný problém, který jde však často také ruku v ruce s depresí. Mezi syndromy úzkosti patří rychlé dýchání, pocity paniky, zvýšený tlukot srdce i nervozita. Při kombinaci úzkosti a deprese je velmi časté, že nedokážete zaměřit svoji pozornost jinam než k věcem, ze kterých máte obavy a které Vás trápí.

Snadné podráždění (iritabilita)

Pokud jste v depresi a někdo Vás chce vytáhnout ven, může Vás to podráždit. Jakékoliv nové aktivity vzhledem k nekončící únavě nejsou vítané.

Změna ve vzhledu a hmotnosti

Váha a chuť k jídlu se při depresi mění. Projevy mohou být odlišné, zatímco někteří lidé mají zvýšený hlad a tendenci k přibírání, jiní nehladoví a dochází u nich k poklesu váhy, protože o jídlo přestávají mít zájem. Jedním z kritérií, podle kterých lze posoudit, jestli se změna hmotnosti vztahuje k depresi anebo ne je, zda k nim dochází na základě vědomého rozhodnutí a vůle člověka.

Nekontrolovatelné emoce

Jeden moment se neděje nic a pak dojde k výbuchu pláče. Součástí deprese může být jiných emocí, například hněvu. Charakteristické pro nekontrolovatelných emocí při depresi je, že přicházejí bez jasné události, která by je vyvolávala. Součástí deprese bývají také časté výkyvy nálad.

Uvažování nad smrtí

Suicidium je jedním z nešťastným následkům deprese a důsledkem toho, že dochází ke ztrátě radosti ze života. Už v počátcích deprese se ovšem začínají myšlenky na smrt objevovat, lidé častěji věnují pozornost morbidním tématům, mluví i uvažují o konci života a smrti.