Jak jednat s manipulátorem?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak jednat s manipulátorem?

Znáte někoho, kdo se prostě nedokáže smířit s ničím jiným než s tím, že je po jeho? A aby dosáhli toho, co chtějí, jsou připraveni použít jakoukoli taktiku, která je napadne – lhát, zastrašovat, hrát emoční hry, obviňovat vás nebo vás nutit, abyste udělali to, co chtějí. Jsou to manipulátoři, umělci podvodu, a jednání s nimi může působit jako umění samo o sobě. Neustálá manipulace ve vás může vyvolat pochybnosti o sobě samých, o svém jednání nebo o svém zdravém rozumu, takže naučit se, jak se těmto lidem bránit, může být důležité pro vaše duševní zdraví.

Zde je několik strategií, které můžete použít, až se příště budete stýkat s takovým mistrem manipulace.

Rozpoznejte včas manipulaci

Když se necháte zmanipulovat nebo vůči vám někdo bude zkoušet gaslighting, můžete být zmatení a ptát se „jsem to já, nebo oni“? Abyste dokázali rozpoznat, že se skutečně necháváte manipulovat a že s vámi není nic v nepořádku, mohlo by být prospěšné dozvědět se o příznacích, jak manipulátora rozpoznat. Často se stává, že mají některé společné rysy:

  • vzbuzují v druhých pochybnosti o sobě samých

  • jsou experty na podsouvání pocitu viny

  • využívají vaší laskavosti

  • záměrně šíří nepravdivé informace

  • nikdy neberou vinu na sebe

  • umí dobře skrývat své manipulativní rysy.

  • předstírají nevědomost

  • jejich taktiky se zdají být normální

Neomlouvejte se

Pokud si nejste stoprocentně jisti, že jste udělali něco špatně, manipulátorům se neomlouvejte. Jednou z jejich taktik je hrát si na oběť a dělat, jako by všichni ostatní byli v nepořádku nebo proti nim. Ať uděláte v blízkosti těchto lidí cokoli, vždycky je to pro ně vina někoho jiného a oni prostě nepřijmou za nic odpovědnost. A když se jim omluvíte, berou to jako vítězství a mají pak pocit, že nad vámi mají ještě větší moc.

Řekněte svůj názor

Manipulátoři pevně věří, že mají právo na názor, ale samozřejmě jen pokud jde o jejich názor. Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, je ukázat jim, že to ve skutečnosti platí oběma směry. Nebojte se vyjádřit, co chcete a co potřebujete, řekněte, jak se kvůli jejich chování cítíte, a požádejte je, aby se svými manipulativními strategiemi přestali. Řekněte jim, že víte, co dělají, a že to na vás nebude fungovat, a užijte si sledování překvapeného výrazu v jejich tváři.

Neberte si to osobně

Může být těžké necítit se osobně napaden, když s vámi někdo takto jedná, ale neměli byste se nechat manipulátorem ovlivnit. I když na jejich taktiku neskočíte, stále můžete mít pocit, že s vámi není něco v pořádku, když se vás snaží svým způsobem znevážit. Je však důležité vědět, že manipulativní chování je jejich způsob jednání, je to způsob, který si zvolili, a je to rys jejich osobnosti. Pokud se takto chovají k vám, chovali by se stejně ke komukoli jinému. Nedovolte jim tedy, aby vás nutili myslet si o sobě méně.

Prostě je ignorujte

Někdo by mohl říct, že tohle je dětinské, ale opravdu, co jiného můžete s takovými lidmi dělat? Když začnou mít záchvaty vzteku, brečet, že jsou obětí, nebo se snaží působit chytře, prostě buď odejděte, nebo změňte téma. Buďte pro změnu vy tím, kdo má situaci pod kontrolou. Tímto způsobem ani nebudou mít příležitost jít do hloubky své manipulace, protože jim to prostě nedovolíte.

Podělte se o svou frustraci

Jednání s takovými lidmi může být někdy nesmírně frustrující, a ještě těžší, pokud se s ním potýkáte sami. Můžete se zkusit podělit o svou frustraci s někým, komu důvěřujete – promluvte si s ním o zacházení, kterého se vám od této osoby dostává. Může vám to pomoci cítit se o něco lépe, když uvidíte, že je někdo na vaší straně, a možná vám dokonce nabídne nějakou dobrou radu, jak situaci, ve které se nacházíte, zvládnout.

Odstřihněte se od nich

Není to neslýchaná rada? Odstřihněte toxické lidi ze svého života. Pokud takový člověk prostě dál dělá to, co dělá, aniž by měl v úmyslu své chování změnit, opravdu si zaslouží, abyste se kvůli němu cítili špatně? Tím, že se od nich vzdálíte, vzdálíte se i od jejich manipulace. Kdykoli tedy můžete, držte se dál od jejich společnosti a obklopte se lidmi, kteří si vás váží.