6 příznaků, že duševně rostete

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 znaků duševního růstu

Máte smysl pro zodpovědnost (a zodpovědné návyky!) Právě jste se probudili brzy ráno. Možná je to škola, chození do práce nebo práce na osobním projektu, ale v hlavě máte nápad, co musíte udělat, když se vyvalíte z postele, i když se vám nechce. Možná máte pokušení se v posteli jen tak převalit a usnout, nebo hodiny scrollovat na telefonu a nechat svět, aby vás míjel. Ale hluboko uvnitř víte, že to nemůžete dopustit, i když vám stačí jen pět minut navíc.

To je důležité znamení růstu! I když se může zdát, že probudit se a jít do práce, do školy, nebo dokonce jen pracovat na svých osobních projektech není velká překážka, důležitou součástí vlastního růstu je dosahování osobních cílů a rozvíjení kompetencí, i když je to něco, co občas považujete za samozřejmé, protože to děláte každý den.

Obracíte se na ostatní s žádostí o pomoc

Když máte pocit, že už nemáte kam jít, žádáte ostatní o pomoc? Obracíte se na rodinu, aby vám sdělila svůj názor, nebo na přátele, aby vaši práci překontrolovali? Někdo může říct, že se příliš spoléháte na druhé nebo že sami neděláte žádnou práci, ale tím, že se ptáte na správné otázky nebo si v případě potřeby řeknete o pomoc a podporu, pak využijete této příležitosti k růstu, dozvíte se o sobě více a využijete příležitostí, je známkou toho, že rostete!

Psychologie ukazuje, že když máme způsoby, jak snížit možnost rizika nebo ztrapnění tím, že se obrátíme na druhé pro podporu, je pravděpodobnější, že využijeme příležitosti ke zlepšení sebe sama a svého prospěchu. Nebojte se tedy stále oslovovat ty, které máte rádi a které zbožňujete, aby vám poskytli inspiraci!

Uděláte si čas na péči o sebe a reflexi

Zjistili jste, že si dopřáváte více času o samotě? Možná vám svět připadá zdrcující nebo toužíte po odpočinku od každodenních úkolů či práce. Uděláte si na hodinu nebo dvě časový odstup od každodenních úkolů a věnujete se něčemu, co vás uklidní? Nebo si možná dopřejete den dovolené, abyste se postarali o své duševní zdraví nebo se zamysleli nad tím, jak daleko jste došli. Je zvláštní, že si možná ani nevšimnete, že přemýšlení o svých činech a občasné přestávky a volno, které potřebujete, abyste byli co nejlepší, jsou součástí růstu a reprezentují vaši emoční inteligenci.

Bylo prokázáno, že vhodný odpočinek, vám pomůže snížit stres a soustředit se na své priority, snižuje fyzický i psychický stres a pomáhá zlepšit výkon. Na světě je tolik lidí, kteří zanedbávají péči o sebe i sebereflexi a trestají se za špatný výkon. Naučit se od těchto myšlenek oprostit a postarat se o svou vlastní osobu je úžasnou známkou růstu. Zamyslete se nad tím!

Nesvalujete vinu na někoho jiného a hledáte řešení

Možná jste začali přenášet velký tlak na svá vlastní bedra, protože máte pocit, že za všechno si můžete sami. I když tento extrém může být pro vaše duševní zdraví nebezpečný, přijmout čas od času, odpovědnost za vlastní jednání, je dalším znakem osobního růstu.

Když jste obviňováni z toho, že jste něco udělali špatně, ať už sami nebo druzí, snažíme se bránit svůj pocit ega nebo hrdosti, abychom se vyhnuli špatnému pocitu ze sebe nebo svých chyb. To může být „bodnutí“, které cítíte, když vás z něčeho obviňují, stydí se za vás nebo vámi opovrhují, i když za vás mluví jen ten malý hlásek ve vaší hlavě. Přijetí toho, když se proviníte a uděláte chybu, vám také otevírá příležitosti k růstu a poučení se z chyb, což vám může pomoci dělat lepší rozhodnutí a zlepšit kvalitu vašeho života!

Zbavíte se toxických lidí ve svém okolí

Už vás ostatní lidé ve vašem životě tolik neoslovují? Možná máte pocit, že máte na hlavě velký magnet, který všechny od sebe odstrkuje, a zdá se, že o vás nemají zájem. Když se nad tím zamyslíte, jsou všichni z nich skutečně, lidé, se kterými chcete trávit čas? Toxičté chování má u každého člověka velmi odlišnou definici, ale obecně je lze poznat podle jejich vlivu na vaše duševní zdraví. Stalo se vám někdy, že jste se začali bavit s kamarádem nebo členem rodiny a brzy poté jste toho litovali? Shazují vás nebo jinak vytvářejí chaos ve vaší mysli? Někdy tyto lidi od sebe odstrkujeme, aniž bychom o tom věděli.

Když se začneme soustředit na svůj vlastní růst, mechanismy zvládání nebo osobní silné stránky, může to tyto toxické lidi odradit. Jakmile do sebe začnete vkládat úsilí a mít ze sebe radost, bude pro toxické lidi mnohem těžší vás táhnout ke dnu. Možná postavíte maják sebezdokonalování nebo uvědomění, který tyto toxické lidi odežene!

Právě teď čtete tento článek!

Vážně! Většina lidí, která na sobě chce pracovat učinila první a nejdůležitější krok k růstu. Učení se, jak rozpoznat, jak se cítíte v souvislosti se svými emocemi, vám umožní lépe kontrolovat své jednání. Bylo prokázáno, že to pomáhá při zvládání stresu, ve vztazích s ostatními, podporuje kreativitu a sbližuje vás s těmi, které máte rádi!