4 způsoby, jak zklidnit mysl

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

4 způsoby, jak zklidnit mysl

Náš život se potýká se spoustou obtížných výzev. Může jít o přetížení v práci, nečekané zdravotní potíže nebo spory v našich vztazích. Jejich důsledky nás mohou zvykat k odložení našich plánů.

Co se stane, když jsme dlouhodobě vystaveni stresu? Vyčerpá naše zdraví a energii, což způsobí, že se více soustředíme sami na sebe. Můžeme se zaseknout a těžko se vymanit z negativního cyklu. Naproti tomu praktikování postupů, jak zklidnit neklidnou mysl, může napomoci tomu, abychom se stali psychicky odolnějšími a přestali setrvávat ve výchozí pozici. Pojďme se podívat jak na to.

Vyčistěte si mysl v přírodě

Ponoření do přírody může udělat hodně pro snížení našich úzkostí a stresu ze dne na den. Třicetiminutová procházka nebo fitness cvičení ven může posílit naši fyzickou i emocionální pohodu. Výzkumy ukazují, jak je budování spojení mysli a těla skvělé pro udržení našeho zdraví a myšlení. Vydejte se na krátkou stezku, posaďte se a dotkněte se trávy a dopřejte si oddech pro sebe, pomůže vám to poskytnout prostor pro vyčištění hlavy.

Zastavte se a buďte pozorní

Výzkum definuje všímavost (mindfulness) jako uvědomování si toho, co se právě děje, a zároveň sledování svých myšlenek a emocí. Celkovým cílem všímavosti je rozvíjet nereagování na vnitřní boje, například s negativními myšlenkami nebo emocemi. Začít tím, že se sami sebe zeptáme: „Proč se tak cítím?“ a zapíšeme si své emoce do deníku, nám může pomoci zaznamenat určitý vzorec. Když si například všimneme nějakého vzorce nebo toho, proč něco spouští cyklus kritických řečí o sobě, můžeme ho přestat podněcovat a zastavit se a uplatnit péči o sebe.

Vraťte se ke kořenům

Jednoduché úkony a záliby, které jsme měli v dětství, jsou nejčastěji přehlíženy. Podobně jako v případě všímavosti můžeme svou mysl získat zpět tím, že se budeme věnovat zdravému koníčku, který sníží náš stres. Výzkumy ukazují, že čtení dokáže uklidnit nervy, když čelíme problému, a také zmírnit únavu. Trávení času zahradničením nebo kreativní činností má potenciál zlepšit úzkost a buduje silné sociální vazby, které zmírní vyhořelou mysl.

Buďte s lidmi

Potřeba navazovat kontakty s ostatními lidmi je stejně základní jako jídlo a přístřeší. Podpora, které se nám dostává, je sociálním signálem, který nám říká, že je vše v pořádku. Objetí od přítele nebo mazlení s domácími mazlíčky jsou našimi nárazníky stresu. Oxytocin uvolňovaný z podpory druhých hraje důležitou roli v naší odolnosti.

Jak tedy zůstat ve spojení? Když si budeme všímat, jak o sebe lépe pečovat a vidět širší souvislosti, zaměření na vnější svět nám pomůže najít záměrné způsoby – ať už virtuální, nebo osobní -, jak se spojit s ostatními. Klíčem je být v klidu. Pokaždé, když se nám podaří praktikovat způsoby, jak zklidnit svou mysl, získáme lepší přehled, abychom ze sebe dostali maximum.