5 aktivit pro zklidnění mysli

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

5 aktivit pro zklidnění mysli

Pro mnoho jedinců je těžké představit si období, kdy se práce vejde do pevného časového rámce: každý den stejný čas začátku, a když skončí, je skutečně konec.

Díky technologickému pokroku v posledních desetiletích se v mnoha řemeslech a profesích pracuje déle a častěji. I když u toho nejste, je těžší se odpoutat. Z tohoto důvodu je stále více nutné rozvíjet své zdravé hranice a způsoby odreagování ve volném čase.

Co je uklidňující pro jednoho člověka, nemusí být stejné pro druhého. Je na vás, abyste si vybrali to, co vám poskytuje pocit klidu. Až o tom začnete přemýšlet, mohou vám pomoci následující relaxační aktivity.

Poslech hudby

Hudba stimuluje jak limbický systém, v němž sídlí vaše pocity a emoce, tak autonomní nervový systém (který řídí činnost mozku, krevní tlak a srdeční tep).

Při stresu se uvolňuje adrenalin a kortizol, což aktivuje váš neurologický systém a uvolňuje stresové hormony. Bylo prokázáno, že poslech hudby vám pomůže zotavit se z každodenního stresu a vypnout stresovou reakci. Jinými slovy, hudba vám může zvednout náladu a zlepšit náladu tím, že působí jako prostředek proti stresu.

Bylo také zjištěno, že relaxační zvuky, jako je příliv a odliv oceánu nebo šumění listí ve větru, vám mohou pomoci se uvolnit. Sedmnáct zdravých dospělých osob bylo předmětem důkladného výzkumu, který provedli vědci z Brighton and Sussex Medical School. Během poslechu série pětiminutových zvukových ukázek z přírodních a zastavěných prostředí účastníci absolvovali funkční magnetickou rezonanci, která vyhodnocuje mozkovou aktivitu pomocí detekce změn v průtoku krve. Relaxační účinky přírodních zvuků jsou spojeny se zvýšením parasympatické neboli „klidové“ reakce autonomního nervového systému.

Pořádně si odpočiňte

Pokud jste se během týdne cítili vyčerpaní a vyčerpaní, darujte si kvalitní spánek. Psychologické studie dokazují, že horká sprcha a následné spaní v klimatizované místnosti vám pomůže dobře se vyspat.

Ptáte se, proč je to tak účinné? Když se sprchujete horkou vodou, cévy vaší pokožky se rozšíří.

Když vstoupíte do klimatizace, náhlý pokles teploty vyvolá opačný proces, který způsobí, že krev začne proudit z končetin do základních orgánů. Dostanete se do stavu „odpočívej a trav‘, protože váš parasympatický nervový systém byl aktivován přílivem krve do důležitých orgánů.

Čtěte

Psychologické studie za studií prokazují, že čtení snižuje stres tím, že nás uvádí do transu, snižuje srdeční frekvenci a uvolňuje svaly. Podle jednoho výzkumu dokonce šest minut čtení denně snižuje stres o 68 %.

Záleží samozřejmě na tom, co čtete. Více než polovina dotazovaných lidí uvedla, že čtení zpráv je zdrojem stresu. Pokud se tedy snažíte po práci relaxovat, držte se dál od titulků novin. Studie naopak prokázaly, že ponoření se do knihy snižuje úzkost. Prostřednictvím příběhů lze zvýšit soucit s vlastní bolestí i bolestí druhých lidí, což usnadňuje uzdravení a poskytuje uvolněnější stav mysli.

Až se tedy po dlouhém dni budete chystat do postele, vezměte si s sebou knihu a relaxujte.

Piknik

Změna denního režimu vám může pomoci při přechodu z pracovního režimu do režimu odpočinku. Proč si místo posezení u stolu nezajít na večeři do parku nebo na zahradu?

Zahradničení

V mnoha studiích bylo prokázáno, že zahradničení má významný přínos pro duševní pohodu člověka. Časté provozování zahradničení nejenže pomáhá zmírnit psychické problémy, jako jsou deprese a úzkosti, ale také pomáhá snižovat hladinu stresu, snižovat krevní tlak a celkově zlepšovat fyzickou kondici. Bylo prokázáno, že výsadba rostlin u vás doma uklidňuje mysl. Nejlepší by bylo použít pěstební světla, aby vaše pokojové rostliny dostávaly dostatek světla pro svůj růst. Zahradničení v interiéru je prostředkem k odbourání stresu, zvýšení produktivity, kreativity, soustředění a regenerace. Existují důkazy, které naznačují, že pokojové rostliny mohou zlepšit kvalitu vzduchu, který dýcháte.