Jste úzkostný introvert?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jste úzkostný introvert?

Introverze a úzkost mohou mít podobné rysy, ale nejsou stejné. Tento rozdíl se může zdát neexistující, pokud nevíte, že se liší, protože je téměř neviditelný. Nepomáhá ani to, že děti z plakátů introverze jsou zobrazovány jako nervózní, sociálně neobratné továrny na pot.

Introverti stejně jako extroverti potřebují lidské vztahy a kontakty, ale méně než extroverti. Protože společenské aktivity jim ubírají energii, potřebují spoustu času pro sebe, aby se mohli dobít a normálně fungovat. Introverze je osobnostní rys. Úzkost je duševní porucha. Některé z jejích příznaků jsou :

  • vymlouvání se na zrušení plánů s lidmi

  • častější bušení srdce a myšlenek

  • obavy, že to přeženete nebo že se na společenských akcích nepředvedete

  • neustálý pocit, že vás někdo soudí

  • psychické vyčerpání v davu plném lidí a pocit neschopnosti fungovat

Může to znít jako totéž, ale není tomu tak. Ne všichni introverti jsou úzkostní a ne všichni úzkostní lidé jsou introverti, nicméně u introvertů je úzkost častější. Pokud si myslíte, že byste mohli být úzkostným introvertem, podívejte se na tento seznam a zjistěte, zda v něm nevidíte nějaké známé chování.

Jste vždy připraveni

Protože tajně úzkostní introverti nemají rádi překvapení nebo cokoli, co by mohlo jejich úzkost ještě zvýšit, jsou vždy připraveni na nejhorší možný scénář. Tráví spoustu času detailním plánováním toho, jak budou reagovat na neočekávané události. Mohou se zdát organizovaní a spolehliví, ale ve skutečnosti je hnací silou jejich příprav stres.

Jste neustále zaneprázdněni nebo cítíte potřebu něco dělat

Ve snaze potlačit úzkost zůstávají skrytě úzkostní introverti zaneprázdnění, protože tak přesměrovávají svou nervovou energii do něčeho produktivnějšího, co je dostane z jejich vlastní hlavy. Dává jim to pocit kontroly a ostatní je mohou za jejich produktivitu pochválit, což může posílit jejich potřebu dosáhnout dokonalosti. Májí sklon vytvářet si seznamy úkolů, které nemají žádný skutečný konec.

Jste náchylní k přemítání a přemýšlení

Skrytě úzkostní introverti opakovaně přemýšlejí o problému a snaží se najít odpověď, i když žádná není. Jsou náchylní k negativní samomluvě, protože si přehrávají všechny své chyby a věci, které nelze změnit, zejména pokud se týkají názorů ostatních na ně a případných přešlapů v sociální interakci. Nedokážou zastavit honící se myšlenky.

Navenek jste klidní, ale uvnitř vyšilujete

Lidé s úzkostí ovládají umění skrývat svou úzkost. Navenek působí stoicky a klidně, jako by zvládli všechno, co jim život přichystá, ale uvnitř křičí a pobíhají jako slepice bez hlavy. Tyto emoce však nedávají najevo, takže zůstávají skrytou úzkostí. Mohou se dokonce rozhodovat, které emoce dají najevo a které ne.

Bojíte se, že zklamete ostatní

Protože úzkostní intrověrti mají strach ze selhání a nesplnění svých cílů, nechtějí také, aby je lidé zklamali. Mohou to být lidé, kteří se snaží vyhovět lidem a obětují své vlastní potřeby pro druhé. Bojí se říci ne, a tak si obvykle berou na sebe více, než jsou schopni zvládnout. Raději se na něco vymlouvají, než aby byli upřímnější a stáli si za svým.

Vyhýbáte se věcem a zůstáváte v zóně pohodlí

Domov úzkostných introvertů je jejich komfortní zónou. Ať už jezdí do práce stejnou cestou nebo každý den večeří stejnou večeři, je to pro ně uklidňující a dává jim to pocit, že mají vše pod kontrolou. Ve skutečnosti se chtějí vyhnout všemu, co je zahlcuje nebo vyvolává jejich úzkost, takže říkají ne novým věcem a zážitkům, které vyvolávají intenzivní emoce, jako jsou společenské události, cestování nebo konflikty.

Jste perfekcionista

Úzkostní introverti na sebe tlačí, aby všechno zvládli správně, a tím ovládli úzkost. Věří, že když budou dokonalí, nebudou muset ničeho litovat ani se podrobovat kritice. Práce na tom, abyste byli co nejlepším člověkem, má pozitivní výsledek, ale má svou cenu – začnou si vytvářet mentalitu „všechno, nebo nic“ („pokud nejsem nejlepší, jsem neúspěšný“) a nerealistická očekávání od sebe samých a vytváří strach ze selhání.

Vaše úzkost se projevuje jako fyzická bolest a opakující se návyky

Úzkost se může projevovat jako časté svalové napětí a bolesti v těle. To mohu potvrdit z první ruky. Jako úzkostní introverti se můžete věnovat klepání nohou, lámání kloubů, kousání nehtů a dloubání kůže, zejména když cítíme úzkost. Můžete mít dokonce opakující se návyky, které používáte k uklidnění, jako je kontrola, zda jsou dveře zamčené, a třikrát si říct „je zamčeno“, abyste se cítili bezpečně. Je to způsob, jak ze sebe dostat nervózní energii a získat nad sebou kontrolu.

Snadno se vylekáte a dostanete se do stresu

Když jste omezili tolik stresu, kolik je nezdravě možné, jako je vyhýbání se všemu, co rozšiřuje vaše životní zkušenosti, žijete v neustálém stavu nízké úrovně stresu. Takže když máte drobné nepříjemnosti a problémy, je to k vzteku. Váš nervový systém přepjatý, takže vás nečekané zvuky vyděsí.

Závěr

Jakkoli to lidé mohou myslet dobře, když říkají „přestaňte být úzkostní nebo „prostě na to nemyslete“, není to něco, co můžete okamžitě zastavit. Psychologové zjistili, že lidé, kteří trpí úzkostí, mají mozek zcela odlišný od těch, kteří jí netrpí. Postupem času se introverti, kteří trpí úzkostí, mohou naučit, jak se s ní vyrovnat, a výrazně ji zmírnit. Nakonec bude mít nad vámi a vaším životem