Jak rozpoznat toxické lidi a jak s nimi jednat?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak rozpoznat toxické lidi a jak s nimi jednat

Už jste někdy jednali s toxickým člověkem? Pokud ano, možná budete souhlasit s tím, že toxičtí lidé mohou být sebestřední, zlí, závislí na dramatu a narcističtí. Ačkoli to není pravidlem, někteří toxičtí lidé trpí duševními chorobami, které je nutí se takto chovat.

Všichni ale víme, že duševní nemoc nebo osobní problémy nejsou omluvou pro špatné zacházení s druhými lidmi. Pokud jste již někdy jednali s toxickou osobou, víte, jak těžké je s takovým člověkem vyjít.

Možná také víte, že ne všichni lidé označovaní jako „toxičtí“ jsou ve skutečnosti toxičtí až do morku kostí, ale mohou vykazovat toxické chování v důsledku vlastní výchovy a zkušeností. Bez ohledu na to, o jaký typ člověka se jedná, je těžké být v jeho blízkosti.

Protože toxické chování nemusí být nutně fyzické, ale mentální, psychologické a emocionální, je těžké je rozpoznat. Zvláště když vás toxická osoba manipuluje tak, abyste si mysleli, že její jednání vůbec není toxické a že je to jen ve vaší hlavě.

Pokud máte pocit, že máte co do činění s toxickou osobou, ale nejste si jisti, zde je několik projevů, kterých byste si měli všímat, a také způsoby, jak s těmito toxickými lidmi jednat.

Nevyzpytatelné chování

Ocitli jste se někdy ve společnosti člověka, u kterého si nejste jisti, jak bude reagovat příště? To může být známkou toxického chování. Nevyzpytatelné chování zahrnovat věci, jako je udržování vás v nejistotě ohledně čehokoli, zejména vztahu; a nedůslednost, jako jsou neustálé porušování slibů a závazků. Nevyzpytatelné chování se může projevovat také jako horkokrevné chování.

Jací jsou toxičtí lidé? Jeden den budou naprosto milí a druhý den se budete divit, čím jste je rozrušili, často není nic zřejmého, co by vysvětlovalo změnu postoje – prostě víte, že něco není v pořádku. Toxičtí lidé se často chovají tak, jak si přejí oni sami a neberou ohledy.

Nevyzpytatelné chování vyvolává zmatek do té míry, že o sobě začnete pochybovat anebo je dokonce omlouvat, protože vás úspěšně přesvědčili, že oni jsou nevinní a vy jste na tom špatně. I když máte pocit, že tomu tak není.

Nerespektují hranice

Když jste s určitou osobou, máte pocit, že příliš zasahuje do vašeho prostoru nebo nerespektuje věci, které vám nejsou příjemné? Možná nerespektují vaše hranice.

Možná je to člen rodiny, který vám neustále vpadá do pokoje nebo ohlášeného domu. Nebo přítel, který neustále vypráví stejné neuctivé vtipy, o kterých ví, že vás obtěžují nebo znevažují. Navíc se neomluví. Místo toho se staví do role obětí a obviňují vás.

Cítíte se v jejich přítomnosti špatně

Cítíte se úzkostně, když jste v blízkosti určité osoby? Může to být proto, že tato osoba je toxická nebo se již dříve toxicky chovala.

Můžete mít pocit, že se vám nechce jít domů nebo do kanceláře. V jejich blízkosti se cítíte nervózní nebo úzkostní. Každý pohyb nebo slovo, které z nich vypadne, vás nutí podvědomě nadskakovat a automaticky přemýšlet, co jste tentokrát udělali špatně, nebo očekávat další výbuch.

Prostě se s tou osobou nechcete vídat nebo jakkoli komunikovat, přestože jste možná měli „dobrý“ začátek vztahu. Necítíte se v bezpečí nebo se v blízkosti toxického člověka necítíte dobře.

Manipulace

Pokud jde o manipulaci, toxičtí lidé ji provádějí velmi rafinovaně. Jedním ze způsobů je, že na vás nechají veškerou zodpovědnost, ale přesvědčí vás, že je to něco, co jste potřebovali nebo co vám přináší větší prospěch než jim.

Toxičtí lidé umí vysílat dojem, že jim něco dlužíte, umí vám také vzít pocit jistoty nebo udělat něco, co vám ublíží, a pak tvrdit, že to všechno dělali pro vás. To je obzvláště časté na pracovištích nebo ve vztazích, kde není rovnováha sil.

Užívání návykových látek

Podle některých psychologických výzkumů je užívání návykových látek známkou toxického chování. Některé závislosti a jejich zneužívání nemusí mít nutně podobu alkoholu nebo drog, takže je může být těžké určit. Toto chování se stává toxickým, když dotyčná osoba neustále škodí ostatním lidem, nemluvě o sobě samé“.

Drama

Už jste někdy viděli někoho, koho všude provází drama? Toxičtí lidé milují drama, a pokud kolem sebe žádné drama nemají, vytvoří si ho sami. Toxickým lidem se daří v dramatických situacích, rozněcují emoce a vytvářejí konflikty. Rádi míchají kartami, aby viděli, co se stane. Toxičtí lidé jsou často toxičtí, protože nemají zájem o to, aby jejich vztahy byly stabilní a zdravé.

Pozornost

Zdá se, že pozornost je něco, o co toxičtí lidé usilují nejvíce. Mají zvýšenou míru vlastního zájmu, potřebu předvádět svou velikost, aby se jim dostalo potvrzení.

Mnoho toxických lidí, nemá rádo samo sebe nebo má velmi nízké sebevědomí, takže vyžadují pozornost a potvrzení zvenčí, aby se cítili důležití. To může mít podobu lidí, kteří příliš mnoho mluví a všechno se točí kolem nich; a lidí, kteří vždy stojí o vaši emocionální podporu, ale nikdy se radami skutečně neřídí a jen se vracejí pro vaši energii a čas (energetičtí nebo emoční upíři). Mohou mít také podobu vychloubačů a přeháněčů.

Ať už na sebe vezmou jakoukoli podobu, všimněte si, že vždy budou tak či onak usilovat o pozornost.

Chůze po tenkém ledě

Už jste se někdy přistihli, že si hyperaktivně hlídáte vše, co děláte nebo říkáte konkrétní osobě? Mnoho lidí, kteří neustále komunikují s toxickými lidmi, k tomu má sklon. Většinou je to proto, aby se vyhnuli osdudkům od této toxické osoby.

Když jste s touto toxickou osobou, cítíte se ostražití a úzkostní. Snažíte se vyhnout všemu, o čem už víte, že jí vadí, a také se snažíte předvídat, co nového by jí mohlo v blízké budoucnosti vadit. Necítíte se dostatečně bezpečně, abyste vyjádřili své obavy nebo hovořili o konkrétních tématech.

Vždy filtrujete svá slova a dáváte si pozor na své pohyby. Obzvláště se bojíte, že je naštvete, takže máte tendenci věci zlehčovat nebo říkat jen to, co potřebujete, a pak se vzdálit. Je to jako procházet minovým polem, kde nevíte, zda váš další krok nebude poslední.

Projekce

Projekce je, když vás někdo jiný nutí myslet si, že jeho emoce jsou vaše. To může být pro druhou osobu škodlivé, protože nakonec začne pochybovat sama o sobě. Například někdo, kdo je naštvaný, ale nechce za to převzít zodpovědnost, vás může obvinit, že jste naštvaní na něj .Může to být tak jemné jako: „Jsi v pořádku?“ nebo trochu ostřejší: „Proč se na mě zlobíš?“ nebo „Celý den máš špatnou náladu“.

Přistihnete se, že se ospravedlňujete a obhajujete, a často se to bude točit v kruhu – protože nejde o vás, jen vám toxický člověk přisuzuje něco, co je jeho.

Budou vás nutit, abyste si něco dokazovali

Lidé s toxickým chováním mohou stavět do pozice, kdy si musíte něco dokazovat.

Pravidelně vás budou stavět do pozice, kdy si budete muset vybrat mezi nimi a něčím jiným – a vy se vždy budete cítit povinni vybrat si je. Toxičtí lidé budou čekat, až se zavážete, a pak rozehrají drama. Tím, že řeknou něco jako např: Kdyby ti na mně záleželo, vynechala bys hodinu cvičení a trávila čas se mnou.

Neupřímnost

Toxičtí lidé většinou za účelem manipulace buď něco přehánějí, řeknou vám o situaci polovinu pravdy, nebo rovnou lžou. Dokážou si vymyslet tak propracované příběhy, že jim nakonec sami uvěří. Jejich oblíbenou taktikou je gaslighting.

Neupřímnost je ve většině vztahů brzdou dohody a oni to vědí. Proto se budou snažit udělat vše pro to, aby lež skryli a udrželi vás tam, kde vás chtějí mít.

Jak se vypořádat s toxickou osobou?

Toxická osoba nebo osoba s toxickými rysy útočí na lidi hlavně na psychické, mentální a emocionální úrovni, takže je často těžké toto chování rozpoznat a těžko se s ním bojuje. Co tedy můžete udělat, abyste se ochránili a obnovili svůj klid? Přečtěte si několik tipů, jak se vypořádat s toxickými lidmi.

Některé z nich doporučujeme provádět pouze v případě, že je to bezpečné. Pokud máte pocit, že jste v jakémkoli nebezpečí, buďte opatrní a kontaktujte policii nebo někoho, komu důvěřujete.

S respektem s nimi nesouhlaste

Pokud jednáte s člověkem, který často hraje kartu oběti a má tendenci přehánět, když mluví nebo vypráví, psychologové doporučují s ními uctivě nesouhlasit, místo abyste mlčeli.

Můžete říct: ‚Měl jsem na situaci jiný názor a popsat, co se stalo. Držte se faktů a neobviňujte. Váš nesouhlas je sice může rozrušit, ale také může snížit pravděpodobnost, že se vás pokusí znovu zapojit do svých her.

Nezapojujte se do jejich dramatu

Drama je v životě toxických lidí neustálé a oni se v něm vyžívají. Ať už má toto drama podobu neustálého stěžování si, obviňování ostatních lidí včetně vás nebo historek o nespravedlivém zacházení s nimi.

Odolejte nutkání naskočit s nimi do rozjetého vlaku stěžování nebo se bránit proti obviněním, místo toho odpovězte prostým: Je mi líto, že to tak cítíš, a nechte to být.

Tím si zachováte svou energii tím, že jim nedovolíte, aby ji svou reakcí přiživovali. Což je to, o co jim v podstatě jde, donutit vás reagovat.

Všimněte si, jak se cítíte

Je snadné omluvit něčí chování kvůli lásce, náklonnosti, přesvědčení atd. Tím, že žijeme za závojem, můžeme snadno přehlédnout toxické chování do té míry, že se stane stejně špatným jako fyzické týrání.

Proto, pokud se vám zdá, že se něco děje, měli byste si na chvíli všimnout, jak se cítíte. Pokud se cítíte mimo, jako byste chodili po špičkách, jako by váš vztah byl jednostranný, vyčerpaný, nebo nechcete být v jejich blízkosti, vězte, že se jedná o varování, které vám vaše prožívání dáva.

Všimněte si jich, abyste mohli lépe prozkoumat, jak se s touto situací vypořádat.

Konfrontujte je

Pokud je to bezpečné, abyste tuto osobu konfrontovali s jejím konkrétním chováním. Vysvětlete jim, co udělali a jak se kvůli tomu cítíte. Používejte výroky „já“ místo výroků „ty“, protože by se pak cítili ohroženi.

Upozorněte je na případné lži nebo nesrovnalosti, řekněte jim, že se vám nelíbí, jak se chovají. Tím jim ukážete, že jim věnujete pozornost – a dáte jim šanci, aby se vysvětlili nebo omluvili.

Postarejte se o sebe

Nemůžete být vším pro všechny a ani byste neměli, zejména pro toxickou osobu. Dejte přednost sobě a dělejte to, co chcete dělat. Pokud vám toxická osoba znovu zavolá, abyste jí s něčím pomohli, nebo se vás bude snažit přimět, abyste někam šli, řekněte jí, že máte jiné plány.

Udělejte si čas na své vlastní věci, daleko od nich. Doplňte energii, kterou z vás tak snadno vysávají, a soustřeďte se pro jednou na sebe a své problémy, místo abyste všechno věnovali jim a jejich problémům.

Uvědomte si, že oni jen berou, a nedávají. To škodí vám i vašemu životu, protože nemáte energii, kterou potřebujete na své problémy, cíle, rodinu atd.

Nemůžete je napravit

Uvědomte si, že na rozdíl od filmů nemůžete někoho napravit nebo změnit. Musí se rozhodnout a pak podniknout kroky ke změně sami.

Můžete jim nabídnout laskavost a soucit, ale nemůžete udělat víc, pokud nejsou ochotni se změnit. Nemůžete zachránit někoho, kdo nechce být zachráněn a stále projevuje negativní chování, které je v rozporu s tím, co říká, že chce.

Věřte chování a činům, ty někdy mluví hlasitěji než slova a vždy mluví pravdu.

Vyhněte se konfliktu

Pokud je to něco, co můžete udělat, vyhněte se toxickým lidem. Odejděte z večírku dříve, řekněte ne, proneste neutrální prohlášení a odejděte.

Nemusíte tam zůstávat a účastnit se jejich dramatu. Je to jejich odpovědnost, ne vaše. Je těžké říci někomu ne a odmítnout ho, ale zachová to váš klid. Chrání vás to také před tím, abyste se stali obětním beránkem, kterého se toxická osoba rozhodne obvinit z toho, co udělala.

Staňte se nedostupným

Pokud je to vhodné, učiníte-li se pro toxické lidi nedostupnými, odříznete je od přístupu k vám a mohou se od vás vzdálit.

Pokud nebudete nikdy k dispozici, mohou se nakonec přestat snažit navázat s vámi kontakt, tato strategie může být obzvláště užitečná v práci, kde budete mít jistě spoustu upřímných výmluv, jako např: Musím se připravit na tu schůzku, takže nemůžu mluvit!.

Když se budete vymlouvat, můžete se setkat s pasivně agresivními poznámkami nebo přímým obviněním, snažte se nereagovat, i když se cítíte rozrušení. Pamatujte si: Nejde o vás.

Změňte svou rutinu

Toxické osoby jsou všímavé a zaměří se na vás, když cítí, že jste nejvnímavější nebo nejzranitelnější. Změníte-li svou rutinu, pokud si všimnete, že k vám přicházejí v určitou dobu, vyvedete je z míry.

Omezí také váš čas strávený v jejich blízkosti, takže budou nuceni přejít jinam nebo dělat něco jiného.

Omezte čas, který s nimi trávíte

Pokud je to možné, snažte se omezit čas, který s touto toxickou osobou trávíte. Ať už tím, že změníte svůj denní režim, budete chodit na nějaké kurzy, věnovat se koníčkům nebo se obecně zaměstnáte.

Nakonec se vám toxická osoba i vy odcizíte a nebudete se s ní už muset zabývat.

Odstřihněte je

Poslední možností, jak se vypořádat s toxickými lidmi, je úplně je odstřihnout. Přestaňte se s nimi stýkat. Zejména pokud se k vám tato osoba chová hrubě nebo se vám snaží různými způsoby zničit život.

Pokud žádná z výše uvedených strategií nefunguje, odstřihněte je. Nic jiného už dělat nemůžete.