6 způsobů, jak zastavit maladaptivní denní snění

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

6 způsobů, jak zastavit maladaptivní denní snění

Rádi žasneme v životech, které máme ve své mysli, v různých říších fantazie, a dokonce i v nefantastických fikcích. Denní snění je něco, co jsme všichni jako lidé dělali, protože někdy světská radost nestačí, a tak se podíváte do své hlavy, abyste našli krásu i lásku.

Už se vám někdy stalo, že jste se cítili tak pohlceni spřádáním děje, který se odehrává ve vašich představách, že jste omylem zapomněli na očekávaný zítřejší projekt?

Pokud ano, je to případ mnoha z nás. Toto snění, které narušuje vaši práci v reálném životě a dokonce vás odvádí od interakce s lidmi, na kterých vám záleží. Denní snění může být prostředek odpočinku, ale také příznak blížící se psychické poruchy. Pojďme se podívat, jak se denního snění zbavit.

Zaměstnejte svou mysl

Většina denních snů může vznikat z důvodu dlouhé nudy. Snažte se proto být se svou rodinou nebo přáteli. Se všemi těmi lidmi kolem nebudete moci reptat, bezdůvodně se zastavovat nebo měnit výrazy obličeje. Interakce vás zaměstná i od přemíry snů.

Vystupte ze své komfortní zóny

Když dostáváte známky z testu, na kterém jste se nejvíce nadřeli, nebo rozhodnutí o povýšení v zaměstnání, o které jste žádali před několika týdny, všimli jste si, jak vám všechny vaše sny nikdy nepřijdou na mysl? No právě tam se ocitáte sami. Pociťte svobodu jít ven na čerstvý vzduch a vyzkoušet věci, které jste nikdy předtím nedělali, protože pak jste to vy. I negativní události vám pomohou, nebojte se, protože vykročení z komfortní zóny vede k osobnímu růstu.

Smiřte se se svými sny

Romány, které máme v hlavě, děj, postavy, nejsou pro vás samy o sobě špatné. Snění je vlastně produktivní, což vás dostane do světa mimo krabici, ale nepřizpůsobivé snění je třeba kontrolovat. Abyste se s nimi smířili, zkuste si stanovit hranici, změřit, jak moc chcete, aby se vaše mysl toulala, aniž by to narušilo vaše priority. Možná je před spaním nebo během přestávky můžete využít jako únikový komín. Zpočátku to bude určitě těžké, ale nakonec to bude stát za to.

Vytvořte si deník snění

Maladaptivní denní snění může být opravdu škodlivé a způsobit, že budete tak neproduktivní a neúspěšní, že se vám to ty chvilkové radosti jen vrátí. Udržujte svou mysl ve střehu před tím, aby se toulala nad rámec vymezeného prostoru, a veďte si deník pro zapisování svých snů. To vám pomůže nejen rozvíjet koníček, ale také sledovat původ vašich snů. Spouští se, když jste smutní, osamělí, jak moc je máte a jsou pro vás zdravé? Když si budete klást tyto otázky, uvědomíte si zda je denní snění v pořádku nebo se stává problémem.

Prostě se dobře vyspěte

Psychologické výzkumy uvádí, že špatná kvalita spánku nebo jeho nedostatek vede k častějšímu snění. To je také spojeno se zhoršenou pamětí, pomalejší reakční dobou, zhoršenou pozorností a rušivým denním sněním. Snažte se proto dodržovat spánkový režim, protože to pomůže i vašemu duševnímu zdraví.

Obraťte se na psychoterapeuta

Vzhledem k tomu, že není k dispozici mnoho výzkumů týkajících se maladaptivního denního snění, neexistují zatím žádné doporučené postupy. Rozhovor s psychoterapeutem by vám však mohl pomoci zjistit základní problém tohoto chování a to by vám také mohlo pomoci se s těmito stavy vyrovnat. Vzhledem k tomu, že poruchy jako ADD a ADHD jsou také jedním z příznaků maladaptivního snění, setkání s psychiatrem vám dokonce pomůže zjistit, zda máte nějaké zdravotní poruchy, které takové chování způsobují.

Snění je lidská tendence, proto se snažte nebýt na sebe příliš přísní, ale kontrolujte, zda vás vaše mysl posiluje, nebo jste jejím vůdcem. Je to také součást vašeho produktivního cyklu, romantizovat si tu vysokou školu nebo pracovní pozici, kterou opravdu chcete, takže je důležité, abyste se cítili motivovaní pro tyto náročné úkoly, a snění vám v tom pomáhá.