7 aspektů deprese

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

7 aspektů deprese

Deprese je velmi těžký pocit, který je třeba zvládnout v jakékoli podobě. Zatímco většina lidí zažije alespoň jednu epizodu deprese za život, jiní se s ní potýkají běžně. Abychom pochopili, jaké některé účinky má, zejména dlouhodobější, v tomto článku se budeme zabývat 7 věcmi, které s vámi deprese dělá.

Co je to deprese?

Deprese může označovat mnoho věcí, od nálady, kterou člověk čas od času pociťuje, přes typ duševní poruchy až po příznak, který člověk pociťuje v důsledku poruchy. V tomto článku budeme mít na mysli konkrétně depresivní poruchu. Mezi příznaky depresivní poruchy patří:

Tyto příznaky mohou mít velký dopad na vaše každodenní fungování a ztěžovat kvalitu života. Pokud se potýkáte s depresí, můžete si všimnout některých věcí, které s vámi dělá.

Deprese ovlivňuje vaše učení

Když jste v depresi, může se vám hůře učit novým věcem. Všimli jste si, že když jste v depresi, hůře se soustředíte, hůře si pamatujete a hůře vám to myslí? Deprese ovlivňuje všechny tyto aspekty, takže je těžší udržet si informace. Může se stát, že budete ve škole více bojovat a že vaše známky budou horší. K této zátěži se navíc může přidat nedostatek motivace a energie.

Při depresi ztrácíte o vše zájem

Zjišťujete, že to, co vás dříve bavilo, už není ono? Koníčky se pomalu vytrácejí a s nimi i váš společenský život. Když jste v takovém rozpoložení, může pro vás být obtížnější dbát také o hygienu. Při depresi se vám může zdát, že nemá smysl se do čehokoli pouštět, takže se častěji přistihnete, že spíše existujete a prokrastinujete, než žijete.

Stáváte se podrážděnější

Zjišťujete, že jste více podráždění než obvykle? Zdá se vám, že vám všichni lezou na nervy? Deprese může vyčerpat vaši trpělivost a způsobit, že se uzavřete ostatním. Můžete se také přistihnout, že na lidi vyjíždíte víc než obvykle. Vyrovnávání se s negativními projevy deprese může spotřebovat velkou část vaší trpělivosti, takže je obtížné mít ještě nějakou pro někoho jiného.

Stáváte se izolovanějšími

Deprese může ukončit společenský život. Zjišťujete, že už nemáte sílu chodit ven jako dřív? Stávají se lidé ve vašem životě pomalu cizími? Když toho vnitřně hodně řešíte, může být obtížné udržet krok s lidmi kolem vás. V mnoha případech může zvýšená izolace posílit depresivní příznaky a způsobit tak bolestivý cyklus.

Mění váš spánkový a stravovací režim

Deprese se může projevit i v jiných oblastech vašeho života. Zjistili jste, že spíte mnohem více než obvykle? Nebo naopak nemůžete spát vůbec? A co vaše stravovací návyky? Nadměrné nebo nedostatečné stravování spolu se spánkem jsou ovlivněny depresí a mohou výrazně ovlivnit vaše fungování během dne. V zájmu duševního i fyzického zdraví je důležité udržovat rovnováhu v obou oblastech.

Cítíte se neustále unavení

Deprese může být vyčerpávající a zanechává vám jen málo energie na cokoli jiného. Zjistili jste, že máte problém vůbec něco dělat? Je těžké přežít den, aniž byste si potřebovali najít čas na odpočinek? Deprese vás může rychle připravit o energii, takže je mnohem obtížnější dělat to, co potřebujete. Může se vám zdát, že se pohybujete a přemýšlíte pomaleji, což může být obtížné udržet krok, když se všichni ostatní pohybují tak rychle.

Deprese vás může poškodit

Deprese s sebou přináší spoustu negativních myšlenek, které mohou ztěžovat vidění světlejších stránek života. Někdy se tyto negativní myšlenky mohou projevit v činech, které skončí tím, že si ublížíte. Sebepoškozování a sebevražedné chování jsou závažné problémy a je třeba na ně okamžitě upozornit lékaře.

Deprese je něco, co je třeba brát vážně. Může drasticky snížit kvalitu vašeho života a ztěžovat každý den, než je třeba. Pokud se potýkáte s problémy, obraťte se na psychoterapeuta nebo vyhledejte pomoc lékaře, má-li deprese přesah do zdravotní stránky. Vykročení je prvním krokem k návratu na správnou cestu.