Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?

Pakliže se potýkáte s psychickými potížemi, je nutné je začít řešit. Řada lidí si však není jistá, kde tak učinit. Nemají jasno o rozdílu mezi psychologem a psychiatrem.

Psychiatr je lékař, který se zaměřuje na léčbu duševních poruch. Jde tedy o absolventa oboru všeobecné lékařství na vysoké škole. Má proto titul MUDr. Prochází si však i dalším specializovaným vzděláváním, které doloží atestační zkouška.

Je školen v diagnostickém vyhodnocování, potažmo i v psychoterapii. K psychiatrovi docházejí nejčastěji pacienti psychotičtí, ale také neurotičtí. Pacientovi může psychiatr předepsat léky nebo ho odeslat na psychoterapii.

Psycholog vystudoval příslušný obor na filosofické fakultě, případně na fakultě sociálních studií. Je tedy držitelem titulu Mgr. Psychology je možné rozlišit na psychology poradenské, klinické a psychoterapeuty. V praxi tak například existuje psycholog pracující s dětmi, případně mohou pacienti vyhledat pomoc psychologa v rámci partnerské terapie, jiní psychoterapeuti zase poskytují individuální psychoterapii.

Oba obory jsou spolu úzce provázané, zejména v případě psychiatra a klinického psychologa (psychologa působícího ve zdravotnictví) je zapotřebí blízká spolupráce. Typicky se oba odborníci setkávají u pacientů ve specializovaných zařízeních, jako je nemocnice nebo psychiatrická léčebna, kde pomáhají pacientům s psychickým onemocněním. Soukromá psychologická zařízení naopak navštěvují i klienti, kteří mají potíže, které nenaplňují znaky psychického onemocnění.