O psychoterapeutickém blogu

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

O psychoterapeutickém blogu

V práci psychoterapeuta vnímám jako kritické první sezení, kdy s klientem formulujeme zakázku a domlouváme se na čem budeme v rámci jeho individuální psychoterapie pracovat. Často se setkávám s tím, že klient neví, co od terapie čekat a spíše než pro terapii, která je nezbytná, si přichází pro zaručenou radu se svým problémem anebo dokonce o nálepku psychické poruchu, se kterou se mu uleví.

Já to klientům nemám za zlé, psychoterapie byla v naší zemí dlouhou dobu postavena na vedlejší kolej, a přestože její rozvoj v posledních letech nabral na obrátkách, stále máme oproti zemím na západě co dohánět. Kromě absence informací nepomáhá ani množství koučů a ezoteriků, kteří se pokouší stavět do role experta na klientův život a podbízí se jako alternativa k psychoterapii. Vedle toho je tu stále trochu odtržená akademická oblast, která se úspěšně zapojuje do mezinárodního výzkumu a drží vysoký standard na poli bádání, ale neposkytuje a často ani nechce poskytovat můstek pro přesun poznatků k laické veřejnosti (čest a díky výjimkám!) a samozřejmě část lékařské odborné veřejnosti, která se snaží uzurpovat psychoterapii sama pro sebe, aniž si uvědomuje, že redukce péče na několik technik kognitivně behaviorální terapie doplněných o psychofarmaka nepostačuje a léky předepsané praktickým lékařem bez další psychologické podpory mohou i škodit.

Cílem tohoto blogu je populárně naučnou formou seznámit klienty a potenciální klienty s nejčastějšími problémy, které jsou v psychologii řešeny. Určena je všem těm, kteří přicházejí pro zaručenou radu, protože jim nabízí vedle otázek, které je vhodné si položit před návštěvou psychoterapeuta, i ony osvědčené postupy „best practice“ a životní tipy. Jako psychoterapeut si však nedovolím zmínit, že neúspěch cvičení, technik ani psychoterapeutických metod není chybou klienta, občas prostě není ten správný čas anebo okolnosti a bez soustavné práce na sobě a posilování zdrojů vlastní motivace změna nepřichází. Držím Vám palce, abyste dosáhli svých vytyčených cílů ať už se mě rozhodnete navštívit anebo budete hledat cestu jinými prostředky!