Toxická láska anebo nejlepší vztah – jak poznat rozdíl?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Toxická láska anebo nejlepší vztah - jak poznat rozdíl?

Byli jste někdy zamilovaní, ale necítili jste se tak, jak to ukazují ve filmech? Žádní motýli ani kýčovité milostné písničky, které by vám celý den zněly v hlavě? Některá láska může být dokonce toxická!

Povaha vztahu

Zdravý vztah poskytuje jednotlivcům bezpečný prostor pro to, aby dělali chyby, učili se a společně rostli. Ve zdravém vztahu jsou si oba lidé rovnocennou oporou, péčí a důsledností. Partner nikdy neváhá nabídnout radu nebo pomoc druhé osobě, kdykoli je to nutné.

Toxický vztah často končí jako místo, kde se osoba cítí uvědomělá, ohrožená nebo se neustále obává následků jakéhokoli svého jednání. V toxickém vztahu nejméně jeden z partnerů ztrácí sám sebe v procesu, kdy do druhé osoby vkládá veškerou svou náklonnost.

Komunikace ve vztahu

Když je láska, kterou k někomu chováte, zdravá, komunikujete upřímně o věcech týkajících se vztahu i vás samotných. Neděláte si starosti s tím, jak by konverzace mohla ovlivnit průběh vašeho vztahu, ale vážíte si jeden druhého natolik, že jste vždy upřímní a pracujete na tom, abyste se domluvili.

Pokud je láska, kterou k někomu chováte, toxická, více se staráte o to, abyste si navzájem vyříkali své stížnosti na sebe a na současný stav, než abyste diskutovali o tom, co každý z vás dělá dobře.

Zvládání konfliktů

I když se jeden z vás na druhého zlobí, ve zdravém vztahu myslíte na jeho pocity a nechcete mu přinášet zbytečné utrpení tím, že ho budete ignorovat nebo se s ním pohádáte. Sednete si k sobě a v klidu si o tom promluvíte. Dáte partnerovi najevo nespokojenost a vyjádříte, jak se cítíte, aniž byste byli pasivně agresivní.

Po neshodě v toxickém vztahu se jedna osoba obvykle zcela uzavře před druhou osobou nebo se vztah mění v nekonečnou hádku.

Prostor pro pochybnosti

Když je vaše láska k někomu zdravá, pokud partner řekne, že něco udělá, víte, že to dodrží bez ohledu na cokoli. Nikdy nemusíte sedět a přemýšlet, jestli to skutečně udělá.

Na druhou stranu u toxické lásky nikdy nevíte, jestli své sliby dodrží, nebo jestli je to jen další věc, kterou řekl.

Otevřenost ve vztahu

Ve zdravém vztahu se oba cítíte dobře, když mluvíte o čemkoli, i když jde o to, že jste narazili na svého bývalého nebo jiné ošemetné téma.

V toxickém vztahu tajíte zdánlivě neškodné věci, včetně faktů o drobných situacích, jako s kým jste se bavili, kde jste byli.

Kategorie: Vztahy