Jak se připravit na psychologické testování?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Jak se připravit na psychologické testování?

Psychodiagnostické vyšetření může být pro testovaného náročné. Pojďme se ale podívat na pár tipů, které mohou mít na úspěch ve výběrovém řízení vliv.

1. Před testem se pořádně vyspěte

Ačkoliv nervozita může vést k tomu, že se Vám nepodaří usnout, je správně odpočinutý mozek základem úspěchu. Pokud nemůžete usnout, odložte telefon, notebook i vše ostatní, co by Vás mohlo rozptylovat, a jděte do postele. Pomoci k odpočinku může nejenom spánek, ale také některá z relaxačních technik jako je autogenní trénink nebo Jacobsonova progresivní svalová relaxace.

2. Dorazte včas

Pozdní příchod může být černým puntíkem, které povede k dotazům při rozhovoru s psychologem. Kromě toho Vás může zbytečně rozrušit. Berte v zřetel, že psychologické testování občas probíhá v zastrčených místnostech společnosti, do které se hlásíte, a cesta od recepce nemusí být jednoduchá. Také pozor, na to, že po dlouhé cestě na místo cestování můžete být unavení, starosti si můžete ušetřit přespáním blízko místa testování.

3. Nepijte alkohol

Před testem nepijte alkohol. Může se to zdát jako snadná berlička na uvolnění, ale výsledek na výkonové testy je významný a pokud si psycholog opojného stavu všimne, určitě se na něj zeptá a poznamená ho do svých závěrů. Podobný následek může mít také příliš velká snídaně před začátkem testu, kdy tělo aktivuje odpočinkový stav.

4. Ujasněte si podmínky testu

Než začnete odpovídat, podívejte se na zadání. U výkonových testů jsou občas strhávány body za špatnou odpověď, takže menší chybovost a menší počet odpovědí může být u testu pozornosti lepší než velké množství odpovědí obsahující pár chyb. Pozor také na to, že některé testy zkoumají Vaší pečlivost. Pokud bylo zadání zadáváno ústně, nebojte se požádat o jeho zopakování, vždy ale pouze na začátku v momentě, kdy nerozumíte, jinak by se Vám nemuselo dostat odpovědi.

5. V testu odpovídejte pokud možno pravdivě a upřímně

Málo kdo je dokonalým sociopatem, který dokáže naformulovat neprůstřelnou sérii lží. Na jednu věc se Vás často ptá dotazník opakovaně, stejně tak psycholog. Výjimkou jsou pak dotazy na patologie, pokud např. víte, že je Vaší slabostí pití alkoholu, jsou obavy z podání pravdivé odpovědi na místě. Ale opravdu zvládnete v takových případech lhát? Psycholog se Vás zeptá nejprve obecnou otázkou, pak se zeptá na detail a pak se ještě jednou zeptá na souvislost. U zmíněného alkoholu to může být například dotaz, jestli pijete, pak dotaz kolik toho vypijete a pak o něco později dotaz na to, co jste dělali na oslavě svých posledních kulatých narozenin.