10 důvodů, proč je lepší vztah ukončit

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

10 důvodů, proč je lepší vztah ukončit

„Mám zůstat, nebo odejít?“ Odpověď na tuto otázku se málokdy hledá snadno, zejména pokud jde o vztah. Rozchod s někým je těžký a možná máte pocit, že se prostě nemůžete rozhodnout, co dělat. Co když se rozhodnete špatně? Co když to přeháníte?

Pokud se cítíte nejistí ohledně svého vztahu a máte pocit, že potřebujete radu, zda se rozejít, nebo spolu zůstat, pojďme se podívat na situace, které vám mohou pomoci s rozhodnutím.

Neustále se hádáte

Jak často se s partnerem hádáte? A kvůli čemu se hádáte? Není neobvyklé, že se občas pohádáte kvůli takovým věcem, jako je špinavé nádobí. Také drobné hádky se někdy mohou trochu vyhrotit, a to je naprosto v pořádku. Pokud si ale nepamatujete, kdy jste se s partnerem naposledy nepohádali, a pokud se každý druhý týden pohádáte natolik, že se téměř rozejdete, možná je na čase brát to jako znamení, že vám to spolu jako páru asi neklape. Pokud máte pocit, že to nedokážete vyřešit dobrou komunikací, hádky pravděpodobně v dohledné době neskončí.

Cítíte se kontrolováni

I když jste součástí vážného (nebo ne tak vážného) vztahu, máte právo na vlastní soukromí. A vaše druhá polovička má povinnost toto soukromí respektovat. Pokud tak nečiní, můžete se nakonec cítit kontrolováni. Možná vám kontrolují telefon, bedlivě sledují, s kým mluvíte, snaží se vám diktovat, s kým se můžete stýkat… Mohou zajít tak daleko, že se vás dokonce pokusí dostat pryč od vaší rodiny, jen abyste jim mohli být za každou cenu nablízku. To je hlavní varovný signál, a pokud se v takové situaci ocitnete, měli byste se na ně vykašlat dřív, než dostanou příležitost vás ještě víc ovládat.

Nemáte na sebe čas

Je důležité najít si čas na to, co vás jako člověka činí šťastným, abyste si zachovali pocit individuality a identity a současně mohli udržovat zdravé sebevědomí a sebeúctu. Někdy však váš partner zůstává neustále tak blízko, že se cítíte téměř jako přilepení jeden k druhému. Nemáte čas přečíst si kapitolu své oblíbené knihy nebo si na půl hodiny zahrát nejnovější videohru nebo se nemůžete sejít s přáteli, aniž by byl nablízku. Ať už ho chcete trávit jakkoli, zasloužíte si čas pro sebe a oni by tu neměli být od toho, aby vám ho brali.

Vyhýbají se komunikaci

Bez správné komunikace je těžké překonat překážky, které před vás život staví. Potřebujete být vyslyšeni a musíte být připraveni naslouchat. A to samé samozřejmě platí i pro druhou část rovnice. Pokud se stane, že váš partner má důležitější věci na práci, než aby poslouchal, co mu chcete říct, pokud se zdá, že vás nebere vážně, nebo pokud obrací oči v sloup pokaždé, když se s ním snažíte sednout a mluvit o věcech, které jsou pro vás důležité, těžko si představit, že by se tento vztah stal silnějším a vřelejším.

Nejste pro ně prioritou

V práci jste měli hrozný den a nemůžete se dočkat, až přijdete domů, řeknete o tom partnerovi a necháte se dlouze a vřele obejmout. Ale když přijdete domů, musíte čekat, až se dodívá na ten seriál na Netflixu. Nebo naplánujete vzrušující rande s večeří, připravíte jídlo, hudbu, svíčky… a pak se neukáže, protože si to rozmyslel a místo toho šel ven s kamarády. Takové situace ukazují, že pro svého partnera nejste skutečnou prioritou, a to ani ve chvílích, kdy ho nejvíce potřebujete, a jsou znamením, že byste možná měli svůj vztah s ním přehodnotit.

Nevidíte žádnou společnou budoucnost

Když přemýšlíte o budoucnosti se svým partnerem, co vidíte? Pěkný dům, hodné děti, stabilní a šťastné manželství, dokud vás smrt nerozdělí? Nebo vidíte nestabilní budoucnost plnou nedůvěry, nedorozumění, hádek a nejistoty? Samozřejmě ne všechny vztahy končí hezkým a dlouhým manželstvím, a to neznamená, že vztah byl špatný. Ale pokud si prostě nedokážete představit, že byste s ním strávili život, proč byste zůstávali?

Nesnaží se

Zdravý vztah vyžaduje úsilí z obou stran. Pokud vám na partnerovi něco vadí, vyslechněte si, co vám chce říct, a pracujte na tom, abyste tyto problémy odstranili. Možná například potřebujete zapracovat na tom, abyste se otevřeli, nebo si rozdělili domácí práce, pokud spolu žijete, nebo věnovali více času plánování večerních schůzek. To ale samozřejmě platí pro obě strany. Vy děláte 50 % práce a oni dělají 50 % práce. Pokud vždy říkají, že do vašeho vztahu vloží více úsilí, ale nikdy to neudělají, může to být znamení, že to prostě nepovažují za tak důležité.

Jste nešťastní

Probíhá váš vztah tak, jak jste si představovali? Cítíte se naplnění a šťastní, když jste se svým partnerem?

Když nejsme ve vztahu šťastní, máme často tendenci to popírat, a to i sami před sebou. Bojíme se změny a nového života bez partnera a říkáme si „vždyť to vlastně není tak špatné“ nebo „třeba se to časem zlepší“. Ale myslíte si, že se to opravdu zlepší? Pokud jste nešťastní, hluboko uvnitř to víte. A být nešťastný není to, o čem vztahy jsou.

Neustále přemýšlíte o rozchodu

Pokud čtete tento článek, možná už máte pocit, že ve vašem vztahu není něco v pořádku. Možná si nejste jisti, zda se vám podaří vyřešit problémy, které máte, nebo si jen nejste jisti, zda se k sobě hodíte. Možná také přemýšlíte o své budoucnosti bez něj nebo si představujete scénáře, ve kterých se rozcházíte. Pokud se to stává často, vaše intuice má s největší pravděpodobností pravdu a možná je čas vše ukončit.

Ubližují vám

V neposlední řadě je týrání jasným znamením, že jste se s nimi měli rozejít už třeba včera. I když se (snad) nechovají fyzicky, slovní a emocionální týrání se počítá také a je stejně závažné. Pokud vás neustále shazují, ponižují, mluví o vás špatně za vašimi zády, nebo dokonce před vašimi přáteli či rodinou, nejsou nic jiného než toxičtí manipulátoři. Zasloužíte si někoho, kdo vás bude milovat, starat se o vás a brát vás jako celý svůj svět.

Většinu těchto důvodů, jako je špatná komunikace nebo nedostatek času pro sebe, lze samozřejmě napravit, pokud se obě strany opravdu snaží. Někdy mají partneři prostě špatné období a na nějakou dobu svůj vztah zanedbávají, ale když ho považují za dostatečně důležitý, podaří se jim toto období překonat. Někdy je vše jasné jako facka a je lepší trávit čas hledáním někoho jiného. Pokud se to stane, je důležité vědět, že budete v pořádku. I když se vám to v tuto chvíli zdá nesnesitelné, čas je tu od toho, aby vám pomohl se uzdravit, dokud nenajdete útěchu v jiném páru rukou. Hodně štěstí!