Můžu vnést na psychoterapii i negativní témata?

Publikoval Mgr. Jaroslav Král v

Můžu vnést na psychoterapii i negativní témata?

Někteří klienti občas váhají, jaká témata můžou přinášet na psychoterapii a o čem mohou mluvit, protože mají obavu, že to, o čem chtějí mluvit nebude vhodné.

Negativní věci a návrat problémů

Občas se klienti v rámci psychoterapie cítí skvěle, daří se jim překonávat obtíže, řešit problémy a zlepšovat kvalitu svého života. A pak přijde postrčení zpět. Jak to ale říci psychoterapeutovi, který byl z Vašich pokroků nadšený, když to ani Vás samotné netěší? Občas může přijít na mysl myšlenka, že o špatných věcech už v psychoterapii mluvit nechcete a chcete se soustředit jen na to dobré. To by ale byla chyba, návrat obtíží je normální, může k němu přispět často nevědomky i událost jako je změna počasí anebo volný den, který nám naruší harmonogram. Je důležité o těchto věcech mluvit, psychoterapeut je vyškolený odborník, který to pochopí, Vám naopak může mluvení o zhoršení stavu pomoci v hledání způsobů, jak se vrátit do pohody. Pokud se jedná už o několikáté sezení s psychoterapeutem a probrali jste spolu zlepšení stavu, může Vám například připomenout jakým způsobem jste dospěli k minulému zlepšení anebo identifikovat stresory, které ke zhoršení stavu přispívají.

Jak překonat strach?

Pokud dopředu víte, že o nějaké záležitosti bude s psychoterapeutem mluvit těžké anebo spoustu informací před svým psychoterapeutem udržujete v tajnosti, protože máte obavy toho, co by nastalo, pokud byste tyto informace vyslovily, může pomoci si udělat před návštěvou psychoterapeuta krátký písemný seznam. Někteří klienti rovněž rádi připravují e-mail nebo dopis, který by mi jako psychoterapeutovi poslali, a ačkoliv jej nikdy neodešlou, podaří se jim při psaní lépe zformulovat své obavy i prožitky, takže na samotné psychoterapii je to pro ně snazší.

Pomáhá také uvědomění, že psychoterapeut vídá lidi ze všech úhlů, a ačkoliv jsou pro nás naše vlastní zážitky jedinečné, pro něj jsou normální činností práce. Rovněž pomáhají vzpomínky, třeba pokud máte s psychoterapeutem předchozí zkušenost, kdy Vás neodsoudil, ale zaujal k vám nepodmíněný pozitivní postoj.