Kdo je extrovertní introvert?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Kdo je extrovertní introvert?

Byli jste někdy popisováni jako život večírku – ale přesto se cítíte vyčerpaní po dlouhých úsecích společenské interakce? Pak jste možná extrovertní introvert. I když se zcela neztotožňujete s lidmi, kteří jsou nepopiratelnými introverty, nemůžete také říci, že se vyrovnáte úrovni energie odcházejících extrovertních typů.

Pokud si nejste jisti, zda jste extrovertní introvert, zde je několik znaků, které vám mohou pomoci objasnit situaci.

Vybíráte si, s kým trávíte svůj čas

I když se rádi pohybujete mezi lidmi, víte, že je jen málo těch, díky kterým se cítíte jako své pravé a nefalšované já.

Jistě, hluboké rozhovory s cizími lidmi vás upřímně fascinují, ale s největší pravděpodobností se nebudete pouštět do řeči s náhodným člověkem na ulici. Ve společnosti dobrých přátel se cítíte lépe, když jste svým pravým, nefalšovaným já.

Jste přirozeně zvědaví na každého

Když máte náladu na povídání, extrovertní introvert se dokáže bavit s kýmkoli prakticky o čemkoli.

Jste přirozeně zvědaví na ostatní a chováte opravdový zájem o lidi, cizí i přátele. Jejich životní příběhy? Jistě! O koníčcích, kterým se věnují? Určitě.

Ale bez ohledu na to, jak příjemná byla konverzace, stejně byste na konci dne potřebovali dobít energii. Koneckonců, vaše schopnost komunikovat je stále omezená.

Když máte „plnou baterii“, oslovujete ostatní

Čemu byste dali přednost: víkendu bez aktivity, nebo nabitému?

Skuteční introverti by se přiklonili k první variantě. Obvykle by se spokojili s tím, kdyby zůstali doma, četli si knihu, sledovali svůj oblíbený seriál nebo se věnovali jakýmkoli osamělým činnostem a koníčkům.

Na druhou stranu pro extrovertního introverta nemusí být víkend bez aktivit až tak lákavý.

Po úplném nabití baterií se budete chtít opět zapojit do společenského života. Ať už to bude brunch nebo schůzka u kávy, vždy si najdete čas iniciovat setkání s přáteli.

Povídání je pro vás snazší než pro introvertnější lidi

Přijde vám přirozené mluvit s ostatními lidmi?

Introverti mají tendenci opovrhovat small talkem a načechraným tlacháním. Mohou být také poměrně rezervovaní, zejména když dotyčného člověka příliš dobře neznají.

Extrovertní introverti naopak snáze vzbudí diskusi s novými lidmi. V nouzi mohou být přirozeně dobrými konverzačními partnery – pokud ovšem nasměrují téma k něčemu, co je zajímá.

Chcete navázat kontakt, ne povrchní plané řeči

I když můžete být považováni za společenštější než většina introvertů, neobětujete kvalitu konverzace ve prospěch kvantity.

Nejste typ, který si libuje v tlachání o počasí nebo v jiných formách příjemného povídání. Chcete skutečné spojení, které hraničí s emocionální a intimní rovinou.

Rádi nacházíte odpovědi na otázky, jako např: Jaký je váš příběh? Jaké jsou vaše sny? Co tě baví? na rozdíl od povrchního tlachání.

Nejste první, kdo ve skupině mluví

Ve skupině pravděpodobně nebudete mluvit jako první, zejména pokud se jedná o skupinu plnou extrovertů. Je pravděpodobnější, že budete sedět vzadu.

Možná také zjistíte, že jste ve skupině více introspektivní. Budete sledovat, jak konverzace probíhá, kdo se jí účastní a jaká je její dynamika.

Pokud však někdy nastane čas, abyste promluvili nebo přispěli, neváháte a neostýcháte se převzít pozornost. Naprosto klidně se ujmete vedoucí role, přidáte body do diskuse nebo se podle potřeby také na něco zeptáte.

Lidé si vás neustále pletou s extrovertem

Překvapuje lidi, když jim řeknete, že jste ve skutečnosti introvert?

Vzhledem k tomu, že vaše chování leží mezi spektrem introverze a extroverze, není příliš neobvyklé, že si vás lidé pletou s extrovertem. Můžete působit jako společenštější a otevřenější než většina introvertů – to však neznamená, že jím nejste.

Extrovertní introverti mohou kolísat mezi dvěma protiklady – být domácím typem versus být společenský; věnovat se zábavným koníčkům v izolaci versus stýkat se s přáteli; konverzovat s cizími lidmi a zůstat rezervovaný a tichý.

Extrovertní introverti nemají pevnou preferenci jednoho nebo druhého směru – vše závisí na jejich sociální baterii v daném období!