Co je to Münchhausenův syndrom?

Publikoval(a) Mgr. Jaroslav Král dne

Co je to Münchhausenův syndrom?

Lidé v mnoha případech předstírají nemoci. Možná je to proto, aby se na jeden den dostali z práce, nebo jako výmluva, aby zůstali doma z nějaké akce; obvykle se jedná o události malého rozsahu a často jde o pokusy s malým úsilím, jak se vymanit z vykonávání nějaké činnosti. Co se však stane, když se předstírání nemoci stane mnohem závažnějším problémem? Takový, který trvá roky a vyžaduje velké úsilí, aby se udržel navenek? V tomto článku se budeme zabývat vzácným duševním onemocněním, Münchhausenovým syndromem.

Co je to Münchhausenův syndrom?

Münchhausenův syndrom, který se běžně označuje jako faktická porucha, je duševní porucha charakterizovaná tím, že osoba vynakládá velké úsilí, aby vypadala nemocná. Lidé s touto poruchou mohou být ve svém líčení natolik přesvědčiví, že mohou oklamat rodinu a zdravotníky, aby si mysleli, že jsou skutečně nemocní. To se může vystupňovat až do bodu, kdy se zdravotníci pokusí osobu léčit, ať už jde o zbytečné předepisování léků nebo provádění chirurgických zákroků. Tato porucha může vytvořit odstup mezi lidmi, kteří jsou pacientovi blízcí, a může je vystavit riziku vážného poškození buď tím, že si úmyslně přivodí nemoc, nebo podstoupí riskantní léčbu.

Příznaky

Lidé s touto poruchou vynaloží velké úsilí, aby vypadali nemocní. Mohou falšovat testy, aby to vypadalo, že jsou nemocní. Mohou si také záměrně přivodit otravu jídlem a infekce, aby si udrželi image nemocného. Mezi další příznaky patří např:

  • Mají detailní znalost lékařského slovníku

  • Mít rozsáhlý zdravotní záznam s nesouvisejícími stavy a vzorci recidivy

  • Četné návštěvy lékaře

  • Sebepoškozující chování

  • Přehání příznaky i po zahájení léčby

  • Manipulativní chování

Příčiny

Nejčastěji uváděná příčina Münchhausenova syndromu souvisí s traumatem, zejména v dětství. Lidé s touto poruchou si mohou užívat pozornosti, která je spojena s péčí, jíž se jim dostává. Stejně tak je vysoká míra poruch osobnosti, které se vyskytují spolu s touto poruchou.

Související porucha

Další formou této poruchy je Münchhausenův syndrom v zastoupení. Ta je velmi podobná, avšak spíše než na sebe se vnucuje ostatním. Někdo, obvykle rodič, vynaloží velké úsilí, aby někdo vypadal jako nemocný. V tomto případě je osoba s poruchou tou osobou, která vnucuje falešné nemoci ostatním. Osoba může mít také sama sobě vnucenou formu Münchhausenova syndromu.

Léčba

Nejběžnější formou léčby je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), pomoci mohou i jiné terapeutický směry (logoterapie, rogersovská psychoterapie). Není znám žádný lék na tento stav, ale prostřednictvím terapie může být pacient schopen pracovat se svým myšlenkovým vzorcem. V mnoha případech budou muset změnit své lékaře, aby znovu získali důvěru. Přestože neexistuje přímý lék, lidé se mohou naučit zvládat své příznaky zdravějším způsobem.

Předstírání nemoci sice může být užitečné, aby se člověk dostal ze situace, ale nastává okamžik, kdy se může stát pro jedince nebezpečným. Potenciální podstoupení vysoce rizikové operace kvůli předstíranému onemocnění je extrémně nebezpečné a může vést k vážným následkům. I když se jedná o neobvyklý stav, stává se to a pokud máte obavy, že trpíte tímto syndromem, neváhejte vyhledat odbornou pomoc psychologa.